Etkili Kişi Pazarlaması (Influencer Marketing)

Etkili Kişi Pazarlaması (Influencer Marketing)

Yeni nesil pazarlama tekniği olan Etkili Kişi Pazarlaması (Influencer Marketing) sistemi sosyal medya uygulamalarında kullanılıyor. Çeşitli firmaların günümüz sosyal medya araçlarına reklam vermek amaçlı kullandıkları bu pazarlama tekniğinde firmaların amacı ürünlerini kullanıcılarına ulaştırmaktır. Sosyal medya da oldukça tanınmış kişilerin markalarla anlaşarak belirli ürün tanıtımları yapması ile oluşan bu teknik son dönemlerde çok fazla kullanılıyor. Instagram bu alanda en popüler olan sosyal medya mecralarından biri olmaktadır. Youtube da ürün tanıtımı yapılan sitelerden biridir.

Etkili Kişi Pazarlaması Nedir?

Çeşitli sosyal medya araçlarında belirli takipçi kitlelerine ulaşmış kişilere influencer denir. Bu kişiler anlaşmalı markaların ürünlerini kullanılır ve deneyimlerini insanlarla paylaşırlar. Beğenildiğini ve kullanıldığını gören insanlarında ürüne olan merakları artar. Yapılan bu pazarlama stratejisine ise etkileşimli pazarlama deniliyor. Ünlü kişiler ürün tanıtımlarını tek seferlik yapabildiği gibi çok daha uzun dönemlerde işbirlikleri kurarak daha geniş zaman dilimlerinde de tanıtımlar yapabiliyor. En çok tanıtımı yapılan ürünler arasında temizlik, kişisel bakım ve kozmetik gibi ürünler bulunuyor. Ancak bu strateji ile çok farklı ürün tanıtımlarından verimli sonuçlar almak mümkün olacaktır.

Etkili Kişi Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Markalar Etkili Kişi Pazarlaması (Influencer Marketing) sistemi stratejileri için dikkat ettikleri birkaç nokta bulunuyor. Bunlardan ilki çalışılacak ünlü kişi ile ürünün doğrudan bir bağlantısı bulunmasıdır. Örneğin oyun videoları çeken youtuberları için oyun firmalarının çalışmak istediği influencerler oluyor. Marka seçeceği ünlü kişinin hedef kitlesine ve takipçi sayısına da bakar. Ürünün hedef kitlesi ile aynı olduğunda ürün satışlarına olumlu yansımalar oluyor. Ürün satışı alanında başarı elde etmek için markalar ünlü kişilerin takipçilerinin yaşam tarzı, yaşı ve cinsiyeti gibi özellikleri inceler.

Etkili Kişi Pazarlaması (Influencer Marketing)

Marka pazarlama stratejilerinde olan hedef kitlelerle uyuştuğunda çok daha başarılı satışlar elde edilebiliyor. Sosyal medya kullanılarak yapılan bu özendirme stratejisi günümüzün en etkili pazarlama teknikleri arasında yer alıyor.

Etkili Kişi Pazarlaması Avantajları Nelerdir?

Uzun vadede yatırım getirisinin artmasını sağlayan ve hedef kitlesinin genişlemesine imkan tanıyan bu sistemde ünlü kişiler ve hesaplar satın alma kararlarını önemli oranlarda etkiler. Tüketicinin satın alma kararlarını önemli oranlarda etkileyen bu sistem ürüne ya da markaya olan bakış açısını önemli oranlarda olumlu olarak değiştirir. Daha önce ulaşılamayan ya da etkilenemeyen hedef kitlelerin fikirlerinin değiştirilmesinde de etkili olan Etkili Kişi Pazarlaması (Influencer Marketing) sistemi ile hedef kitlenizi genişletebilirsiniz. Belirli bir hedef kitle belirleyebilir ve sadece o kitleye özel bir çalışmalar yapılabilir. Bu şekilde oldukça ideal yaklaşımlar elde edilebilir. ni artırır.

Adblocker gibi sistemlere takılmanıza gereken kalmaz. Bu hesaplar üzerinden organik paylaşımlar yapılır ve paylaşımlarınızın bu düzlemde engellenmeyeceği için içeriklerin görüntülenme şansında herhangi bir düşüş yaşanmaz. Her sektördeki firmanın kullanabildiği bu çalışmalar ile markalar hem kendi imajları için hem de ürün tanıtımları için daha verimli sonuçlar sağlayan içerikler hazırlanabilir. Bu da ürün ve markanın bilinirliği