Ağızdan Ağıza Pazarlama (Word of Mouth Marketing)

Ağızdan Ağıza Pazarlama (Word of Mouth Marketing)

Bir kişinin bir başkasına ürünü ya da markayı önermesi ile gelişen pazarlama sistemine Ağızdan Ağıza Pazarlama (Word of Mouth Marketing) denir. Daha çok geleneksel bir pazarlama sistemi olarak değerlendirilir. Dijital pazarlamanın çok daha revaçta olduğu günümüzde bu sistem online ortamlara taşınmıştır. Marka hakkında yapılan yorumlar ve öneriler bu kapsamda değerlendirilebilir. Pek çok strateji geleneksel pazarlama için yapılmaktadır. Dijital pazarlama da geliştirilen stratejiler hedef kitleyi markaya maruz bırakmak için sosyal medyanın kullanılması ile geliştirilir.

Ağızdan Ağıza Pazarlama Yöntemleri

Bu sistemde iki farklı yöntem bulunur. Organik olarak yapılan stratejilerde insanlar hizmet ya da üründen memnun kaldıklarında beğenilerini paylaşmak doğal bir istekleri olur. Bunun için online ortamlarda ya da çevrelerindeki kişilere yorumlar yapar. Beğenilerle memnuniyetlerini göstermeye çalışırlar. Hiç farkında olmadan hem markanın reklamını yapmış, hem de markanın doğal bir savunucusu olmuş olurlar. İkinci bir yöntem ise desteklenmiş ağızdan ağza pazarlamadır. Pazarlamacıların yeni ya da mevcut müşterilerle markalarını tanıtması için reklam kampanyaları oluşturması daha etkili sonuçlar almalarını sağlayacaktır.

Ağızdan Ağıza Pazarlamanın Önemi

Yapılan araştırmalarda tüketicilerin yüzde 92’si yakın arkadaşlarından gelen önerilerle yapılan reklamların daha inandırıcı olduğunu belirtiyor. Bu nedenle Ağızdan Ağıza Pazarlama (Word of Mouth Marketing) pek çok pazarlama tekniğine göre etkili sonuçlar oluşturacaktır. Başarılı bir çalışmanın sağlayacağı avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Reklam harcamaları olmadan satışlarınız artabilir.
  • Ürün yerine bu sistemle belirli bir topluluk oluşturulur. Bu da sadece satın alma yapmak yerine bağlı bir hayran kitlesi oluşturur. Daha yüksek etkileşim sayesinde daha sık satın alma ve tavsiye etme döngüsü elde edilir.
  • Daha fazla özgürlük ve finansman elde edilir. Bu sistemin en önemli avantajı yaşam boyu yüksek sadakati olan müşterilere sahip olmaktır.
  • Marka sadakati sağlanır. Yeni müşteri edinmek yerine bu şekilde mevcut müşterilerinizi elinizde tutabilirsiniz.
  • Marka güvenilirliği elde edebilirsiniz.
  • Dedikodu pazarlaması stratejilerine zemin hazırlayabilirsiniz.

Ağızdan Ağıza Pazarlama Nasıl Yapılıyor?

Pek çok farklı yöntemle gerçekleşen bu yöntemle yapılan Ağızdan Ağıza Pazarlama (Word of Mouth Marketing) stratejileri ile tüketiciler memnun kaldıkları alışveriş deneyimlerini paylaşıyor. Bu da markalar için çok önemli avantajları beraberinde getiriyor. Tüketicilerin kendi aralarındaki paylaşımları bu sistemin en önemli işlemleridir. Bunlar dışında marka ve tüketici arasında yapılan paylaşımlar, markaların kendi arasındaki paylaşımları, marka çalışanları ve tüketiciler arasında yapılan paylaşımlarda bu stratejiler içerisinde değerlendirilebilir.

Ağızdan Ağıza Pazarlama (Word of Mouth Marketing)

Sosyal medyada story ve post paylaşımları ile hedef kitlenizi harekete geçirebilirsiniz. Soru- cevap, anket ve sen de paylaş gibi teşvik edici içerikler oluşturarak bu pazarlama stratejisini verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Tüm bu faydaları elde etmek için müşterilerinizi önemsemeniz gereklidir. Bunun için doğum günlerine özel indirim kuponları sunabilirsiniz. Stratejilerinizi müşteri sadakatini artıracak eylemlere dönüştürecek şekilde geliştirmeniz önemlidir.