Sesli Pazarlama (Voice Marketing)

Sesli Pazarlama (Voice Marketing)

Sesli asistanlar ve hoparlörlerin popülaritesinin giderek arttığı şu günlerde işletmeler müşterilerine Sesli Pazarlama (Voice Marketing) yolu ile daha etkin stratejiler oluşturarak ulaşabiliyor. Bu sistem ile pek çok marka müşteri sorunlarına özel çözümler sunabiliyor. Müşteri deneyimlerini geliştiriyor. Web sitelerini ise hatırı sayılı bir trafik çekiyor. Tüm bunlar satışların artmasına pozitif destek sağlıyor.

Sesli Pazarlama Nedir?

Ses cihazlarını kullanan kitlelere ulaşmak amacı ile hazırlanan stratejilerdir. Ses ve fikir kontrolü cihazlarını düzenli olarak kullanan insanların alışveriş alışkanlıkları üzerine kurulan olan bu sistem ile hedef kitlenin ilgini çekecek bir strateji elde edebilirsiniz. Farklı ölçeklerdeki tüm işletmelerin bu pazarlama stratejisine ihtiyacı vardır. Çünkü tüm bireyler sesle kontrol işlemleri kullanır ve çok daha keyifli bulur. Avrupa ve Amerika’da sesle kullanılan cihazların sayısı oldukça fazladır. Konu internet alışverişi olduğunda da artan bir ivme ile karşılaşılır. Gelecekte çok daha popüler olacak olan bu sistem satış anlamında e- ticaret firmaları için adeta bir gereklilik olmaktadır.

Sesli Pazarlamanın Önemi

İnsanlar satın alma işlemleri için daha fazla sesle etkinleştirilen hoparlörler kullanmaya başladır. E- ticaret yapan büyük markalar müşterilerine bu şekilde hizmetler sunmaktadır. Sesli asistanı kendiniz kullanılıyor olsanız bile bu alandaki kullanım oranına bağlı olarak satıl oranları da hızla artmaktadır. Bu sistem müşterilerinize ulaşmanın en modern ve dikkat çekici yoludur. Potansiyel müşteriler ve markalar arasında kişisel bağlantılar kurulur. Çünkü ses insanların iletişim kurmasındaki en doğal yoldur.

Sesli Pazarlama (Voice Marketing)

Müşterilerin ses tanıma teknolojilerini neden, nerede ve nasıl kullandığını analiz ederek etkili pazarlama stratejileri oluşturabilirsiniz. Özellikle müşterilerinizin sorunlarını çözmek için kullanabileceğiniz bu sistem doğru bir şekilde çalıştığında markanızın imajını daha üst sıralara çıkardığı gibi müşterileriniz içinde keyifli bir deneyim olur. Bu sistemi kullanan markalar Sesli Pazarlama (Voice Marketing) öncüleri arasında yer alıyor. Kullandıkları strateji ile de satışlar ve marka bilinirliğinde önemli başarılar elde ediliyor.

Sesli Pazarlama Nasıl Yapılır?

Oldukça yeni olan bu sistemde stratejiler kurulurken sonsuz olasılıklar ile karşılaşabilirsiniz. Ancak bazı püf noktaları ile daha garantili sonuçlar elde edilebilir. Bunlardan ilki hedef kitlenizin sesi en çok nerede kullandığının araştırılmasıdır. Sesle etkinleştirilen cihazlar ile müşterilerinizin nasıl dikkatini çekebileceğinizi planlamanız gereklidir. Ses optimizasyonlarda markanızla halihazırda etkileşimde olan kitlelere daha iyi hizmet vermek amacı ile düzenlemeler yapılmalıdır. Örneğin beyaz eşya satın almış bir müşteriye bu ürünü tanıtan bir etkinlik hatırlatılması yapılabilir. Bu şekilde kitlelere çok daha başarılı hizmetler sunabilirsiniz.

Dijital pazarlamada markalar müşterilerinin zihninde kalmak için logo ve görsel gibi tasarımlar kullanır. Ancak Sesli Pazarlama (Voice Marketing) sisteminde bunlar olmadığı için yapılan stratejiler sadece hızlı bilgi alışverişi odaklı olmalıdır. Hedef kitlelerin aradıkları bilgilere ulaşmada hızlı sonuç alma kullanımı ile daha keyifli bir alışveriş deneyimi sunulabilir. Son dönemlerde kullanımı yaygınlaşmaya başlayan akıllı hoparlörler bu pazarlama stratejilerinin ana teması olacaktır.