İnteraktif Pazarlama (Interactive Marketing)

İnteraktif Pazarlama (Interactive Marketing)

Pazarlama ve reklamcılık süreci sürekli bir değişim içerisindedir. İnsanlar pazarlama süreçlerinde yeni yolculuklara çıkmak için yeni imkanlar ararlar. Geleneksel pazarlama yerini alan modern ve yeni stratejiler daha dinamik bir yapıdadır. Etkili ve modern stratejilerden biri olan İnteraktif Pazarlama (Interactive Marketing) sisteminde kullanıcılar doğrudan sisteme katılırlar. Dijital dünyanın farklı avantajlarının bu süreçte çok büyük olumlu etkileri de olmaktadır. Markalar e- mailler, kısa mesajlar, yarışmalar ve çevrimiçi moda sahip oyunlar ile firmayı potansiyel müşterilerine tanıtmış olur. Marka bilinirliği sağlamak için bu pazarlama sisteminde ilgi çekici içerikler hazırlanır. İnsanlara fiziksel deneyimler yaşatılır. Pazarlama sisteminin en büyük amacı insanların ilgisini markaya yönlendirmektir.

İnteraktif Pazarlama Nasıl Yapılır?

İnsanlar günümüzde internet üzerinden istenilen bilgiye kolaylıkla ulaşabiliyor. Viral hale gelen bilginin kısa sürede geniş kitlelere yayılması pek çok pazarlama stratejisinin üzerine kurulduğu bir veridir. Çevrim içi araçlar sayesinde firmalar kampanyalarını kolayca duyurabiliyor. Markanın bilinirliği de çok kısa bir sürede artmış oluyor. Online imkanlar sayesinde markalar tüketicilerinin beklentilerini ve isteklerini öğrenebiliyor. Pazarlama stratejileri de bu istek ve beklentiler üzerine kuruluyor.

Bu sistem hedef kitle iyi bir şekilde belirlenmelidir. Özellikle hedef kitlenin ihtiyaçları ve istekleri tanımlanmalı ve elde edilen sonuçlar doğru araçlar kullanılarak değerlendirilmelidir. Bu pazarlama sisteminde öncelikle hedef belirlenir. Doğru analizlerle belirlenmesi gereken hedeflerde profesyonel araçlar kullanılmalıdır. Güncellemelere uygun hedefler seçilmeli ve gerçekçi olmalıdır. Hedef kitlenin tanınması İnteraktif Pazarlama (Interactive Marketing) sürecinin önemli bölümleri arasında yer alır. İnsanların satın alma alışkanlıkları üzerinde araştırmalar yapılmalıdır.

İnteraktif Pazarlama (Interactive Marketing)

Sonraki aşamada ise artık pazarlama yöntemi belirlenir. Bu sistemde pek çok kanal kullanılabilir. Yöntem belirlenip faaliyete geçtikten sonra analizlerle çalışmaların sürekli takip edilmesi gereklidir. Hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı belirleyebilir, şikayetler ve elde edilen verilerle çalışmalarınızı tekrar tekrar optimize edebilirsiniz.

İnteraktif Pazarlama Avantajları Nelerdir?

Pek çok avantaj bulunan bu sistemde tüketiciler markanızı duyar ve ürünlerinizi satın alır. Firmanızdan kişisel hizmet aldığını düşünen hedef kitlenizin alışveriş alışkanlıklarında süreklilik sağlanabilir. Sistem markanıza satış alanında pek çok avantaj sağlar. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bu pazarlama sisteminde müşterilerin hangi ürüne ihtiyaç duyduğu kolayca bilinebilir. Pazarlama faaliyetleri de kolayca satın alınabilir. İnsanlara hizmet ve ürün etkili kanallardan ileterek hedeflenen satış başarısına ulaşabilirsiniz.
  • İnsanlar internet üzerinden en çok ihtiyaçları olan hizmet ve ürünler için ödeme yapıyor. Tüketicilerin istedikleri ürünleri satın almalarını sağlayabilen İnteraktif Pazarlama (Interactive Marketing) sistemi ile müşteri memnuniyeti elde edilebilir.
  • Uygun bütçeli bir pazarlama tekniği olan bu sistem ile potansiyel müşterilerinize hizmet ve ürünlerin tanıtımlarını çok pratik bir şekilde sağlayabilirsiniz.
  • Yorulmadan gelir elde edebilir, tüketicileri istediğiniz kalıba kolayca sokabilirsiniz.
  • SEO, mail, sponsorluk, blog siteleri, widget, sosyal medya, anahtar kelime odaklı reklam ve oyunlar gibi çok farklı yöntemlerle pazarlama süreçleri yapılabiliyor.