Arama Motoru Pazarlaması (Search Engine Marketing)

Arama Motoru Pazarlaması (Search Engine Marketing)

İnternet üzerinde hizmet verenlerin arama motorlarında daha ulaşılabilir hale gelmesi için yapılan çalışmalara Arama Motoru Pazarlaması (Search Engine Marketing) denilir. SEM ile özdeşleşen en önemli madde ise Adwors olmaktadır. Dijital pazarlama ajansları tarafından da kullanılan yöntemlerden biri olan bu sistem ayrı ve bağımsız bir pazarlama yöntemi değildir. Dijital pazarlama içinde değerlendirmek bu alandaki pazarlama stratejilerinin anlaşılmasında etkilidir.

Arama Motoru Pazarlamasının Avantajları

En önemli avantaj marka değerinin ve bilinirliğinin artmasıdır. İster ülkesel isterseniz de bölgesel marka aşinalığı oluşturulması açısından oldukça önemlidir. Ayrıca minimum bütçelerde çok geniş bir kitleye ulaşma imkânı verir. Müşteri kitlesini genişletmek için yapılması gereken reklam çalışmalarını büyütmektir. Düzenli çalışmalar yapılarak kendi içinde kar sistemi kurulabilir. Reklam çalışmaları ile artırılabilir.

Televizyon reklamlarının önüne geçen internet reklamları hazırlarken doğru bir reklam stratejisi edinmek önemlidir. Her proje için uygun olan bu sistem bazı durumlarda bütçe kayıplarına neden olabilir. Reklam çalışmalarında firmaların hedefi reklam için ayrılan bütçeyi hedeflenen zaman ve kitle gibi kavramlarla harmanlayarak ideal bir sonuç elde etmektir. En mantıklı yöntemlerden biri sektörde çalışan firmalardan hizmet alırken sunulan referanslar ile birebir iletişime geçmektir. Bu özellikle verimliliği ölçmek için mantıklı bir yoldur. Bütçe kayıplarının önüne geçmek için profesyonel firmalardan hizmet almak önemlidir.

Arama Motoru Pazarlamasının Firmalara Kazandırdıkları

Firmalar yaptığı tüm stratejilerde kar marjlarını yükseltmek için çalışmalar yaparlar. Bu alanda vizyonun genişletilmesi ve bu şekilde geleceğe bakılması daha doğru bir yatırımdır. Dönemsel kurulan pazarlama stratejileri ciroyu yükseltse de yanlış yöntemler kullanılıyor ise uzun vadede önemli zararlar ortaya çıkabilir. Sadece para kazanmak odaklı bir strateji müşterilerin taleplerini ve tepkilerini göz ardı ettiğinde büyük zarar oluşturacaktır. Bu alanda Arama Motoru Pazarlaması (Search Engine Marketing) sistemine ait farklı reklam yöntemleri kullanılabilir. Bu şekilde marka bilinirliği artar. İşletmenizin gelişimi için bu sistemi uzun vade hedefleyerek bilinçli bir şekilde doğru seçimler yapılmalıdır. Bu şekilde bir strateji ile ölçülebilir raporlamalar kullanabilirsiniz. Bu şekilde ziyaretçilerinizin ve müşterilerinizin tepkilerine en doğru cevabı vermek her zaman mümkün olacaktır.

Arama Motoru Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Arama Motoru Pazarlaması (Search Engine Marketing)

Ücretli reklam ve yerleşimleri Arama Motoru Pazarlaması (Search Engine Marketing) sistemi içerisinde sosyal medyayı kullanarak sayfanın tanınırlığını artırır. Arama motorları genel olarak her arama için arayanın karşısına en alakalı sonuçlar çıkarır. Bu algoritmaya bağlı olarak kişinin karşısına ücretli yerleştirmeler ve reklamlar çıkartılır. Bu pazarlama sistemi işin tamda bu kısmında devreye girer.

SEO ve SEM bir arada kullanılabilir. Pek çok marka bu işbirliğinden faydalanıyor. SEM ile gerçek zamanlı trafik elde edilirken SEO ve SEM ihtiyaçlarına göre minimize edilmesine imkan veren optimizasyonlar kullanılabilir. SEM SEO çalışmalarına göre daha maliyetli bir stratejidir. Ancak tüm güçlü markalar SEM ile çok sayıda anahtar kelimede öne çıkar. Bu nedenle sadece SEO yapmak çoğu zaman yeterli olmayabilir.