Tartışmalı Pazarlama (Controversial Marketing)

Tartışmalı Pazarlama (Controversial Marketing)

Tartışmanın bir pazarlama aracı olarak kullanıldığı tartışmalı pazarlama ( controversial marketing ) sisteminde halktan tepki almak adına karanlık bir mizah anlayışı kullanılır. Bu sistemde bir kitlenin kutuplaştırılması hedeflenmez. Herhangi bir görüşü belirtmek için dikkat çekici teknikler kullanılır. Markalar daha çok sunu ahlaki değerler hakkında üretken konuşmalar için başlatır. Özellikle hassas konularda alınan herhangi bir duruşta bu kapsamda değerlendirilir. Bu sistemin risklerinden biri aynı fikirde olmayan müşterileri kaybetmek olsa da aynı görüşü paylaştığınız müşterileriniz markanıza daha fazla bağlanacaktır. Bu da mesajınızı daha fazla tanıtma imkanı sağlayacaktır.

Tartışmalı Pazarlamanın Artıları

Çok yönlü olan dijital pazarlamada ayakta kalabilmek için içeriğin bir etki oluşturması önemlidir. İşletmeler günümüzde dijital stratejilere daha çok yatırım yapıyor. Bu da diğer işletmeleri bu alanda yatırım yapmaya yöneltiyor. Markalar tüketiciler üzerinde kalıcı izler bırakmak istiyor ise akılda kalıcı ve benzersiz fikirler bulmalıdır. Bu pazarlama tekniğe tüm bu sonuçları sağlayacak en ideal seçeneklerden biridir. Bu sistem şok reklam olarak ta bilinir. İşletmenize çok farklı avantajlar sunabilir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Doğru ya da yanlış nedenlerle başlayan her tartışmalı kampanya bir sohbet başlatır. Dijital dünya pek çok insanın görüşlerini dile getirmek için kullandığı bir alan olduğu için bu kampanyalarla pek çok kişinin marka üzerinde konuşması sağlanabilir. Özellikle amacı marka bilinirliği olanlar için tartışmalı pazarlama ( controversial marketing ) önerilen bir sistemdir.
  • Kampanyanız aşırı eleştiri getirse bile satış başarısı sağlayabilir.
  • Bu pazarlama tekniği ile hazırlanan kampanyalar ile markanız dikkat çekebilir.
  • İnsanlar kampanyanız hakkında konuşmaya başladığında markanızın bilinirliği artacaktır. Küçük bir pazarlama bütçesi ile bu şekilde az yatırım ile çok tanıtım imkanı elde edilebilir.
  • Tartışmanın gergin tarafı hedef kitleniz ise geleneksel pazarlamadan daha fazla ses getiren bir kampanya elde edebilirsiniz. Bu şekildeki bir kampanya markanıza ve hedef kitleniz arasında daha iyi bir bağ kurulmasını sağlar.

Tartışmalı Pazarlamanın Riskleri

Her marka uç noktalarda kampanyalar yapmaya cesaret edemeyebilir. Ancak farklı ölçekteki işletmeler için tartışmalı pazarlama ( controversial marketing ) sisteminin pek çok artısı olabilir. Artılarının yanında bu kampanyalar farklı risklerde barındırır. Bunlarda şu şekilde sıralanabilir:

Tartışmalı Pazarlama (Controversial Marketing)
  • Yapılan tartışma taraflar arasında bölücülük oluşturabilir. Bir kesim markanızı aşarı desteklerken diğer taraf olumsuz bir bakış açısına sahip olabilir.
  • Bu kampanyadan rahatsız olan taraflar sipariş iptal etme eğilimine girebilir. Bu da müşteri kaybetme riski ortaya çıkarır.
  • Ortaya atılan tartışma da insanlar görüşlerini dile getirir. Ancak çeşitli endişeler konuşulmaya başlayabilir. Bu da işletmeniz için daha fazla iş ortaya çıkarır. Bu kesimin endişelerini gidermek için farklı çalışmalar yapılması gerekli olabilir.

Bunların yanında marka imajınıza zarar verebilir, dikkatleri asıl üründen uzaklaştırabilir. Bu tartışmalar doğaları gereği bazı grupları rahatsız edebilir. Bu da hakaret etme eğilimi ortaya çıkaracaktır.