Gerilla Pazarlama (Guerrilla Marketing)

Gerilla Pazarlama (Guerrilla Marketing)

Geleneksel olmayan bir teknikle marka bilinirliğine katkıda bulunmayı amaçlayan Gerilla Pazarlama (Guerrilla Marketing) yöntemi içerisindeki kampanyalar farklı, yenilikçi ve daha ucuz stratejiler olarak tanımlanabilir. Bu sistemdeki ana amaç tüketici gözünde markanın hızlı bir şekilde yükseltmek ve virale girmektir. Büyük firmalar geleneksel pazarlamanın her çeşidini kullanmak için yeterli bütçeye sahiptir. Ancak orta ve küçük ölçekli firmalar geleneksel pazarlama ile büyük firmalarla rekabet edemez. Bu nedenle gücünü ortaya koymak için hayal gücüne dayanan, yüksek enerjili ve heyecan verici stratejiler kullanır.

Gerilla Pazarlamanın Çeşitleri Nelerdir?

Farklı şekillerde bu sistem içerisinde çalışmalar yapılabiliyor. Bu nedenle yapılan çalışmalar farklı çeşitler olarak değerlendiriliyor. Öne çıkan çeşitler arasında dış mekanlarda yapılan çalışmalar bulunuyor. Özellikle insan sirkülasyonunun yoğun olduğu mekanlarda farklı pazarlama çalışmaları yapılabilir. Bir heykele elbise giydirilebilir ya da geçici olarak sanatsal çalışmalarla farklı alanlar renklendirilebilir. İç mekanlarda da bunlara benzer çalışmalar yapılabilir. Özellikle tren ve metro istasyonları bu çalışmalar için ideal yerlerdir. Toplantı ya da organizasyonlarda insanları etkinliklere dahil edecek konser gibi çalışmalarda verimli sonuçlar oluşturur. Tüm bunları kapsayan farklı konseptler içeren daha önce hiç yapılmamış daha orijinal fikirler ile de bu pazarlama sisteminde çalışmalar yapılabilir.

Gerilla Pazarlamanın Amacı

Farklı amaçları bulunan Gerilla Pazarlama (Guerrilla Marketing) sisteminde kendi amaçlarınızı belirleyerek pazarlama kurgunuzu hazırlayabilirsiniz. Firmaların bu sistemden yararlanmak istemesinin nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Ürün ve markaya dikkat çekilmesi
  • Ürünü ve markayı ilgi çekici şekilde gösterilmesini sağlamak
  • Hedef kitlenin dikkatini farklı şekillerde çekmek
  • Viral çalışmalar hazırlayarak daha geniş kitlelere ulaşmak ve bu şekilde marka bilinirliğini artırmak
  • Sosyal medya kampanyaları gibi çalışmalar ile toplumun dikkatini belirli bir konuya çekmek
  • Düşük maliyetlerde daha akılda kalıcı reklam çalışmaları hazırlamak

Gerilla Pazarlama Nasıl Yapılır?

Yapılan çalışmanın başarıya ulaşması için en önemli unsur akılda kalıcı olmasıdır. Sıradan çalışmalar istenen sonuçları vermez. Tüketicilerin fikirlerinizi hatırlaması için akılda kalıcı olması önemlidir. Daha önemli bir püf noktası ise Gerilla Pazarlama (Guerrilla Marketing) çalışmalarının dinamik olmasıdır. İnsanların katılma zorunluluğu olan çalışmalardan ziyade insanların istemsiz bir şekilde kendilerini içinde bulacakları pazarlama ve reklam çalışmaları ile etkileşime girmelerini sağlamak daha faydalı olacaktır.

Gerilla Pazarlama (Guerrilla Marketing)

Çalışmaların etkili sonuçlar vermesi için fikirlerinizin doğrudan hedef kitleye yönelik olması önemlidir. Asıl odak nokta ürün ya da marka olmadan hedef kitle olmalıdır. Kampanyanızda verimlilik elde etmek için küçük kapsamlı kitlelere yönelik çalışmalar tercih edebilirsiniz. Kitlenin büyümesi çalışmaların kontrol edilmesini zorlaştırır.

Hedef kitlenizin eğlenmesi ve şaşırması yaptığınız çalışmaların ana amacı olmalıdır. İnsanları eğlendiren kampanyalar daima akılda kalıcı olur. Bu pazarlama sisteminde en çok dikkat edilmesi gereken püf noktası ise orijinal fikirler bulmaktır. Daha önceden yapılan çalışmaların taklit edilmesi daha çok tepki alınmasına neden olabilir. Bu durum kampanyanın başarısını da olumsuz bir şekilde etkileyebilir.