Saha Pazarlaması (Experiential Marketing)

Saha Pazarlaması (Experiential Marketing)

Bir spor müsabakasını televizyonda canlı izlemek dururken geniş kitleler stadyumda izlemek ister. Bu durum deneyimin gücünü gösterir. Tanık olmak yerine izlediğiniz şeyin parçası olmak hiçbir şekilde elde edilemeyen deneyimler sunar. Satış alanında Saha Pazarlaması (Experiential Marketing) tekniği kullanılarak müşterilerinizin çoğuna kişiselleştirilmiş deneyimler sunabilirsiniz. Satın alma yapılmadan önce marka ile anlamlı bir etkileşim kurmak müşteride daha pozitif bir kalıcılık sağlar. Modern pazarlama stratejiler arasında yer alan bu sistem pek çok büyük markanın kullandığı etkili teknikler arasında yer alır.

Saha Pazarlaması Nedir?

Marka ile müşteri arasında anlamlı bir bağ oluşturan bu pazarlama stratejisi, belirli bir ürünü pasif bit kitleye tanıtmaktan çok daha fazlasıdır. Kullanılan bu sistemde müşteriler markanın temel değerleri ve kimliği ile aktif olarak etkileşim kurar. Hazırlanan etkinliklerle marka herhangi bir reklamdan çok daha uzun süre müşterilerin zihninde kalacak bir etki oluşturabilir. Özellikle küçük ölçekli işletmeler için bu pazarlama sistemi doğrudan satışları ve müşteri sadakatini artırmak için kullanabilecekleri altın bir özelliktir. Başarılı bir kampanya insanları markalarla tanıştırmasının yanında yeni müşterileri harekete geçirir.

Saha Pazarlaması Nasıl Yapılır?

İnsanlarda müşteri sadakati oluşturmak ve markaya dair olumlu duygular elde etmek için uygulanacak Saha Pazarlaması (Experiential Marketing) yaparken şu noktalara özellikle dikkat edilmelidir:

  • Marka mesajına karar vermeli ve marka kimliğinizin öne çıkan özelliklerini ele alarak farklı fikirlerle kampanyalar oluşturulmalıdır.
  • Markanın hedef kitle ile buluşabileceği doğru dijital ya da fiziksel mekan seçimledir. Uygun ortam oluşturmak bu pazarlama tekniğini hayata geçireceğiniz ana tema olacaktır.
  • Sosyal ağlarda paylaşımın teşvik edilmesi de çok önemlidir. Marka ile deneyim yaşayan müşteriler ürünleri alma eğilimi gösterir. Bu deneyimi sosyal medya paylaşması yüksek satış başarıları sağlayacaktır.

Saha Pazarlamasının Faydaları Nelerdir?

Bu sistemin sunduğu somut deneyimlerin artması ile doğrudan satış oranları artar. Daha fazla potansiyel müşteriye ulaşılabilir. Yapılan araştırmalarda markaya ait olumlu algılar oluşturan etkinliklerde yüzde 74’lük bir memnuniyet oranı bulunuyor. Bu oranın yüzde 70’i markanın sürekli müşterisine dönüşebiliyor. Bu verilere göre Saha Pazarlaması (Experiential Marketing) çalışmalarının oranlarının oldukça yüksek olduğu görülüyor. Duygusal deneyim yaşayan kullanıcılar ile marka arasında anlamlı bağlar oluşuyor. Bu bağ esasında müşteri sadakati kazanma noktasında altın bir anahtardır. Sosyal medya pazarlamanın bir parçasıdır.

Saha Pazarlaması (Experiential Marketing)

Sosyal medya ile yayılan müşteri deneyimi daha geniş kitlelerde marka hakkında olumlu geri dönüşler oluşturacaktır. Marka ile müşteriler arasında duygusal bağ kurulması çok önemlidir. Çünkü bu bağ sayesinde ağızdan ağıza bir yayılım ile organik bir reklam çalışması ortaya çıkar. Marka bu alanda başarı sağladığında pazarlama bütçesinin çok üzerinde dönüşler alabilir.

Günümüzün rekabet ortamında öne çıkmak için marka ile tüketicinin güçlü ve kalıcı bir bağ kurması gereklidir. Bu nedenle saha pazarlaması yaparak müşterilerle markalar arasında hikayesi olan deneyimler başlatılabilir.