Video Pazarlama (Video Marketing)

Video Pazarlama (Video Marketing)

Markaların ürün ve hizmetlerini tanıtan, müşteri ilişkileri oluşturan dijital pazarlama yöntemine Video Pazarlama (Video Marketing) deniliyor. Bu sistemi kampanyalarınıza entegre ederek ileriye dönük bir pazarlama stratejisi elde edilebilir. Bu pazarlama yöntemi viral içerik sunmak, etkinlikleri canlı yayınlamak, müşteri görüşlerini tanıtmak içinde kullanılır.

Video Pazarlama Nasıl Yapılır?

İşletmelerin tanıtımını yapan, hizmet ve ürünlerinizin farkındalığını artıran videolar bu sistemde kullanılır. Veriye dayalı olarak hazırlanan videolar etkili sonuçlar oluşturmaktadır. Videoların oluşturulmasından önce müşteri etkileşimi izlemek ve çeşitli ölçümleri analiz etmek önemlidir. Bu sistemde bir strateji oluştururken ilk yapılacak işlem plan hazırlamaktır. Bunun için önce hangi kitleye hitap etmek istenildiği belirlenmelidir. Net mesajlar vermeli ve kitlenize ulaşabileceğiniz mecraları verimli olabilecek şekilde belirlemelisiniz.

Sonraki aşamada ise konsept belirlenmesi yer alır. İlham verici, eğlendirici, bilgilendirici, eğitici videolar hazırlanabilir. Faaliyet alanında ve hedef kitlenize bağlı olarak bir konsept belirleyebilirsiniz. Sunulan hizmetler hakkında bilgiler verilebilir ya da ürün tanıtımı yapılabilir. Sektör çalışanlarına yön verebileceğiniz gibi sektörünüzdeki herhangi bir soruna da açıklık getiren videolar hazırlayabilirsiniz. Konsept seçiminden sonra ekipmanlar edinilmelidir. Video çekimi için kullanılacak teknik ekipmanlar önemlidir. İç ya da dış mekan çekimlerine göre ihtiyaçlarınız değişiklik gösterebilir. Müziğin gücünü kullanmak Video Pazarlama (Video Marketing) sisteminde çok önemlidir. Vermek istediğiniz mesajı güçlendirmek için müzikten yararlanılabilir.

Hedef kitlenin yer aldığı kanallarda videolar yayınlamalıdır. Sonrasında ise videolarınızın dönüşlerini mutlaka takip etmelisiniz. Görüntülenme sayısı, videonun siteye çektiği trafik sayısı, video hakkında ne kadar konuşmaların olduğu gibi detaylar bu pazarlama sisteminin temellerini oluşturacaktır.

Video Pazarlamanın Faydaları Nelerdir?

Video Pazarlama (Video Marketing)

Hedef kitleniz ile başarılı bir şekilde etkileşim kurmanızı sağlayan bu sistem sayesinde marka bilinirliği kazanılabilir. Dijital pazarlama çalışmalarının genel olarak amacı güven oluşturmak ve bu şekilde bilirliği arıtmaktır. Videolarla mesajlarınız arkasında kim olduğunu gösterebilirsiniz. Bu da markanın tanınmasında etkili olacaktır. İlgi çekici videolar kullanmak web siteniz için backlink oluşturacaktır. Bu nedenle Video Pazarlama (Video Marketing) sisteminin tam bir SEO madeni olduğu söylenebilir. Ayrıca bu sistemle hedef kitlenin bilgi saklama oranını artırabilirsiniz.

Bilgi işitsel yolla alındıktan bir müddet sonra sadece yüzde 10’u hafızalarda kalırken işitsel olarak sunulan bilgiler görsel olarak desteklendiğinde bu ortalama yüzde 65’lere kadar ulaşıyor. Bu da videoların pazarlama aşamasında ne kadar etkin kullanıldığı gösterir. Bu sistemi etkili bir şekilde kullanabilmek için şu başlıklara özellikle dikkat etmek gereklidir:

  • Güvenilir bir ekip ile yol haritası hazırlanmalıdır.
  • Sadece satışa odaklanmak yerine hikayelere de odaklanmak önemlidir.
  • Videoların ilk birkaç saniyesini çok akıllıca ve planlı bir şekilde hazırlayın.
  • İlk izlenim olarak hazırlanacak küçük görseller ile hedef kitlenin dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz.

Tüm bunların yanında çalışmalarınız için iyi bir hedef belirlemelisiniz. Hazırlanan içerik hedef kitlenin her üyesi için çekici bir hale gelmelidir. Bu özellikte bir video hazırlamak dijital pazarlama çalışmalarınızın verimini artıracaktır.