Müşteri Pazarlaması (Customer Marketing)

Müşteri Pazarlaması (Customer Marketing)

Gelişen teknoloji ile ürün satmak mantığı tamamen değişti. Artık markalar tüketicilerin ihtiyaçlarına göre pazarlama stratejileri geliştiriyor. Bunlardan biri olan Müşteri Pazarlaması (Customer Marketing) hedef kitlenin özelliklerine göre stratejiler kullanır. Bu pazarlama tekniğinde tüketicinin kendisi önemlidir. Yapılan analizlerde hedef kitlenin tüketim konusundaki davranışları, alım gücü, ihtiyaçları belirlenir. Strateji bu bilgiler ışığında düzenlenir. Tüketicinin ihtiyacı ise sistemin ana noktasıdır. Tüketicinin ihtiyaçlarını bilmeyen markalar pazarladığı içeriklerde gelir elde edemezler. Tüketiciler çoğunlukla kendi ihtiyaçlarını bilen, istek ve arzularını ön planda tutan firmaları seçiyor.

Müşteri Pazarlaması Özellikleri

Tüketicinin ön planda tutulduğu bu pazarlama sisteminde müşteri memnuniyeti hedeflenir. Firmanın satış aşamasında amacı daimi müşteriler kazanmaktır. Yapılan stratejilerde müşterilerin ihtiyaçlarının yerinde ve zamanında karşılanması sağlanır. Tüketici memnuniyeti hedeflendiği için hizmet ve ürün kalitesinde sürekli bir gelişim söz konusudur. İletişim araçları kullanılmakta ve müşteri ile sürekli iletişim halinde olunmasına da özen gösterilmektedir.

Müşteri Pazarlamasının Önemi

Tüketici tercih edeceği markaya kendini ne kadar yakın hisseder ise firma tarafından ihtiyaçlarına hitap edilirse o markayı ya da firmayı tercih etme olasılığı o ölçüde artar. Tüketiciler gittikçe bilinçlenmektedir. Daha seçici ve eleştirel bir tavır içinde olan tüketicilerin ihtiyaçları da her geçen gün artıyor ve şekilleniyor. Tüketicinin arzu ve istekleri göz ardı edildiğinde başarı oranı düşüyor. Her marka için başarı getirecek bir sistem olan Müşteri Pazarlaması (Customer Marketing) ile piyasada tutunmak ve rakiplerinizin önüne geçmek daha kolay olacaktır. Başarılı bir firma olmak için hedef kitlenin özellikleri çok iyi bilinmeli ve bu kesimin ihtiyaçları en üst düzeyde karşılanmalıdır.

Müşteri Pazarlaması (Customer Marketing)

Müşteri Pazarlamasının Faydaları

Müşterilerin ihtiyaçlarına göre düzenlenen satış programında uygun bütçeli ürün ve hizmetler sunulur. Bu da satış başarısını garanti eder. Belirli bir kaliteye sahip ürün ve hizmetlere müşterinin daha uygun bütçelerle sahip olabilme imkanı ile sürekli müşteriler elde edilebilir. Bu pazarlama sisteminin en önemli faydası satış alanında çok önemli getireler sağlamasıdır. Benzer ürünlerin satıldığı piyasada rekabet ortamı ürüne odaklı olmaz. Rekabetin sağlanacağı kısım hızlı ve zamanın teslimat, teknik destek, teknik bakım, servis elemanlarının kaliteli ve yetiştirilmiş olması gibi durumlardır.

Sağlanan faydalardan biri de duygusal faydalardır. Özellikle Müşteri Pazarlaması (Customer Marketing) sistemi ile ürün değeri oluşturulur. Hatta zaman içerisinde bu değer artırılır. Müşterilerin duygusal gereksinimlerine yönelik ürünlerin eklenmesi de bu pazarlama sisteminin satış alanında önemli başarılar getirmesini sağlayacaktır.

Finansal maliyet olarak ürünün elde edilmesi aşamasında harcanan toplam enerji ve zaman maliyeti de gerekli olduğunda elden çıkarılabiliyor. Rakip firmalar arasında benzer ürünlerin karşılaştırılmasında bu sistem bakım, onarım, teknik destek, iletişim ve kalite stratejileri ile öne çıkar. Bu alanlardaki kalitesi ve başarısı ile satış alanında önemli oranlarda başarı sağlanır. En iyi pazarlama stratejileri arasında yer alan bu sistemde satış grafiği yükselen aralıklarda olacaktır.