Kişisel Alan Pazarlaması (Proximity Marketing)

Kişisel Alan Pazarlaması (Proximity Marketing)

Her marka doğru müşteriyi yakalamak için stratejiler oluşturur. Bunun için en temel gereklilik doğru mesajı vermektir. İşletmelerin en önemli yardımcılarından biri olan Kişisel Alan Pazarlaması (Proximity Marketing) sadık bir müşteri kitlesi oluşturmada kullanılabilir. Bu alanda kullanılan stratejilerin başarı oranı oldukça fazladır.

Kişisel Alan Pazarlaması Nedir?

Taşınabilir cihazlar üzerinden müşterilerle iletişim kuran pazarlama türüdür. Konum bilgisinden yararlanarak tüketicilere ulaşır. Bunun için akıllı cihazlarda konum belirleyen wi- fi, NFC, GPS, Bluetooth gibi mobil veri sağlayan teknolojiler kullanır. Sonrasında belirlenen bu müşterilere satışa teşvik amacı ile mesajlar gönderilir. Örneğin bir caddede yürürken yakın bir bankanın önünden geçerken telefonunuza düşük faizli kredi mesajı alabilirsiniz. Konumu yakan bir restorandan ekonomik menüleri bilgisi de akıllı cihazlara ulaştırılabilir.

Kişisel Alan Pazarlamasında Beacon Teknolojisi

Kişilerin kullandığı cihazların konum bilgisine göre mesajlar gönderilmesi ile stratejiler kurulan bu sistemde beacon teknolojisi yer alır. Apple tarafından 2013 yılında piyasaya sunulan bu teknoloji ile insanların konumlarını 50 metreye kadar net bir şekilde öğrenilebiliyor. Günümüzde 1 milyara yakın beacon uyumlu android ve ios cihazların olduğu belirtiliyor. Bu rakamlara bakılarak gelecekte bu teknolojinin hızla yaygınlaşacağı söylenebilir.

Kişisel Alan Pazarlaması (Proximity Marketing)

Kişisel Alan Pazarlamasının Avantajları

Nokta atışı yapan Kişisel Alan Pazarlaması (Proximity Marketing) sistemi diğer pazarlama stratejilerine göre daha farklı stratejiler kullanır. Bu stratejilerde mağaza ve müşteri arasında çok kısa bir mesafe olur. Tek bir hatırlatıcı mesaj ile müşterilerin harekete geçmesi sağlanır. Bu pazarlama stratejisinin şu şekilde özellikleri bulunuyor:

  • İnsanların aynı yerleri hangi sıklıkta ve ne kadar süre ile ziyaret ettiklerini ölçebilir. Bu da işletmeler için verimli bir müşteri portföyü oluşturulmasına imkan verir.
  • Tüketicilerin işletmeler içinde ziyaret ettiği bölümleri izler. Bu da işletmenin daha çok satış yapmasına olanak tanır.
  • Müşterilerin işletmeleri ziyaret edebilmesi için kampanya ve indirim haberleri verecektir.
  • Potansiyel müşteriler bu sistem gerçek müşterilere çok daha kısa bir sürede dönüştürülebilir.

Kişisel Alan Pazarlamasının Önemi

Müşteri sadakati sağlamak ve yeni müşteri bulmak için işletmelerin kullandığı pek çok pazarlama stratejisi bulunuyor. Bunlar arasında en verimli stratejilerden biri olan Kişisel Alan Pazarlaması (Proximity Marketing) ile konum bazlı bir teknik elde edilebilir. Bu stratejiler ile başarılı sonuçlar elde edilebilir. Sosyal medya reklamları ve Google reklamları kadar popüler olmasa da her ölçekten işletmenin yararlanabileceği bir sistemdir.

İnternet üzerinden işletmenizin reklamını duyurmak için öncelikle sosyal medya ve Google reklamlarından başlayabilirsiniz. Bu şekilde harika sonuçlar elde edebilir. Bu stratejileri kişisel alan pazarlaması ile destekleyerek potansiyel müşterilerinize daha etkili bir şekilde ulaşabilirsiniz. Satış başarısının artmasını sağlayacak bu sistemler sayesinde harika sonuçlar elde edilebilir. İşletmeler hedef kitlelerine ulaştırmak için bu şekilde konumlardan yararlanılabilir. Farklı pazarlama stratejilerini bir arada kullanarak çok daha etkili sonuçlar alabilir, hedeflenen başarıya çok daha kısa sürede ulaşılabilir.