Kampüs Pazarlaması (Campus Marketing)

Kampüs Pazarlaması (Campus Marketing)

Üniversite öğrencilerini işe alarak izin verilen bölgelerde stand kurma gibi farklı tekniklerin kullanılması ile kurulan satış tekniğine kampüs pazarlaması ( campüs marketing ) deniliyor. İnsanlar tanıdıkları kişiler dahil geniş bir alanda güvenlik duvarını kullanılamaz hale getirdiler. Ülkemizde pek çok insan sadece kefil olduğu için borç ödemek zorunda kalıyor. Bu durumda da insanlar satın alma yapar. Bu pazarlama tekniğinde de ciddi yoğun satış yaptırılmasa da kullanılması gereken güçlü bir tekniktir. Diğer tekniklerden farklı olarak ücretli ya da gönüllü olarak tanınan yüzlere sahip üniversite öğrencilerinin desteği alınıyor.

Kampüs Pazarlama Nedir?

Üniversite öğrencilerine hitap eden pazar oldukça büyüktür. Bu nedenle işletmeler pazarlama çabalarını üniversite kampüslerine odaklayarak dikkat çekmeye çalışırlar. Firmalar günümüzün üniversite öğrencilerinin istek ve ihtiyaçlarına doğrudan hitap eden etkinlikler, sosyal medya kampanyaları, yarışmalar ve pazarlama stratejileri oluşturmaktadır. Pazarlama firmaları sosyal ağ kampanyaları ve kampüs etkinlikleri aracılığı ile markaların ürünlerini tanıtmak için marka elçisis olarak çalışacak kampüs öğrencilerini işe alırlar.

Bu elçilerin popüler kampüs mekanları ve gelenekleri hakkında bilgi sahibi olması gereklidir. Seçilen bu öğrenciler markanın mesajını daha geniş bir alana yaymak için arkadaşlarını da işe alabilir. Büyük çevrimiçi takiplere sahip bu elçiler markanın kampüste ne kadar tanındığına üzerine bir etki oluşturabilirse diğer öğrencilere de yüz yüze ulaşabilirler. Öğrenciler ortak noktaları olan arkadaşlarına daha fazla güvenir. Bu nedenle kampüs pazarlaması ( campüs marketing ) markaların ürünlerini yaymak için hem yüz yüze hem de çevrimiçi etkileşimleri etkili bir şekilde kullanmaktadır.

Kampüs Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Bu pazarlama tekniğinde genel amaç öğrencilerin kampüsteki deneyimlerini iyileştirmektir. Bu sistemdeki kullanılan pazarlama stratejilerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

Kampüs Pazarlaması (Campus Marketing)
  • Marka elçilerini kampüste ve internette reklam yapmak için işe almak
  • Kampüsteki öğrencilere doğrudan satın yapmak
  • Kampüslerde sponsorluklar kullanarak özel etkinlikler düzenlemek
  • Kampüste öğrencilere ücretsiz olarak numuneler dağıtmak
  • Öğrencilerin taşınma günlerine yardımcı olmaları için işe almak
  • Kampüs öğrencilerine özel promosyonlar hazırlamak

Markalar genel olarak öğrencilerin her bir kampüste eğlencelerinin bir parçası olmayı hedefler. Bu kapsamda öğrenci temsilcileri temsil ettikleri markalardan çabaları karşılığında ücretsiz ürünler ya da para alabilirler. Bazı pazarlama şirketleri ise kampüs elçilerine ödeme yapamayacak ise tavsiye mektubu, iş danışmanlığı ve özgeçmiş cilalama gibi imkanlar sağlarlar.

Kampüs Pazarlama İşletmelerin Büyümesine Nasıl Yardımcı Olur?

Üniversite öğrencileri ilerleyen yıllarda pazarın büyük çoğunluğunu oluşturacaktır. Bu nedenle üniversiteler üzerinde yapılan kampüs pazarlaması ( campüs marketing ) ile markanızın bilinirliğini ve itibarını oluşturabilirsiniz. Bu durum pek çok firma için uzun vadeli ve başarılı sonuçlar veren bir yatırımdır. Esas amaç bugünün öğrencisini yarının sadık müşterisine dönüştürmektir. Bu kapsamda yapılan tüm çalışmalar geniş bir Pazar durumundaki kampüs öğrencileri üzerinde etkili olabileceği gibi marka bilinirliğinin artması ve güvenilirliğin oluşması ile genişleyen bir hedef kitlesi oluşturur.