Ortak Pazarlama (Partner Marketing)

Ortak Pazarlama (Partner Marketing)

Teknolojinin gelişmesi ile firmaların hizmet ve ürün reklamlarını yapma yöntemleri de farklılaşıyor. Farklı pazarlama teknikleri ve stratejileri ile artık daha uygun maliyetlerde daha verimli satış başarıları elde edilebiliyor. En hızlı büyüyen stratejilerden biri olan Ortak Pazarlama (Partner Marketing) satışları ve marka bilinirliğini artırmaya yönelik kullanılır.

Ortak Pazarlaması Nedir?

Her iki taraf için fayda oluşturan bir kampanya çatısı altında yapılan işbirliği şeklindeki pazarlama yöntemidir. Bu sistemde karşılıklı yarar sağlanır. Kurulan stratejilerle her iki tarafta amacına ulaşmaktadır. Sistemde hizmet ya da ürünler müşteri havuzuna satabilmek için yeni ortaklar çekilir. Bu strateji uygulanırken farklı türler bulunur. Dağıtım ortaklığı ve bağlı kuruluş pazarlaması en etkili yöntemleri arasında sayılabilir.

Ortak Pazarlaması Türleri Nelerdir?

En çok tercih edilen türlerinden biri bağlı pazarlama tekniğidir. Bu teknikte markalar ürünlerini yayıncının hedef kitlesine tanıtmak amacı ile işbirliği yapmasıdır. Bu teknik dijital bir sistemdir. Bu kapsamdaki yayıncılar blogcular, hedef kitlesi ortak web siteleri ve diğer markalar olabiliyor. Bu şekilde yayıncılarla çalışmalar firmaya henüz sahip olmadıkları yeni müşterilere ulaşım imkânı veriyor. Dağıtım ortaklığı Ortak Pazarlama (Partner Marketing) türünün stratejisi daha farklıdır. Bu teknikte bir ortak diğer ortağın hizmet ya da ürününü paketleyebiliyor.

Ortak Pazarlama (Partner Marketing)

Birbirlerinin ürünlerini hedef müşteri tabanına göre çapraz olarak ta seçebiliyorlar. Hem müşteri hem de ortaklar için çok avantajlı olan bu sistemde marka prestiji daha hızlı bir şekilde yükseliyor. QR kodları, mobil kuponlar, e- posta kuponları ve mağaza için kuponlarla bu ortaklıkta çalışmalar yürütülebiliyor.

Bunlar dışında etkinlik sponsorluğu, hayır kurumlarıyla ortaklık yapmak, ürün yerleştirme, ürün ortaklığı, içerik pazarlama ortaklıkları, lisans anlaşmaları diğer pazarlama türleri arasında yer alıyor.

Ortaklık Pazarlamasının Faydaları

Geniş bir potansiyel müşteri kitlesine erişmenizi sağlayan Ortak Pazarlama (Partner Marketing) sistemi mevcut ilişkilere sahip ortaklardan yararlanmanızı sağlar. Ortağınız bazı satın alma işlemlerini olumlu olarak etkileyebilir. Markanızın daha geniş bir müşteri kitlesine sunulmasını sağlayan bu teknikler sayesinde satışlarınız artar ve marka bilinirliğiniz oluşur. Bu sistemin önemli avantajlarından biri de risk faktörünün az olmasıdır. İş ortağınız ile yapacağınız anlaşmalar sayesinde ürünlerinizi hedeflenen müşteri tabanına uygun olması da mümkün olacaktır.

Satışları ölçeklendirebileceğiniz bu sistemde doğru ortaklarla satışlarınızı artırmanız mümkündür. Kar oranlarınız artar ve yükselen bir satış grafiğine sahip olabilirsiniz. Bu alanda kendi başarınıza ortaklık kurmak zor olabilir. Bu nedenle bir ajanstan destek almak daha profesyonel bir süreç takip etmenize imkan tanır. İşiniz ve markanız için hazırlanan stratejik ortaklıklar ile taktik ortaklıkları geliştirebilirsiniz. Bunun yanında şu faydaları da elde edebilirsiniz:

  • Veri performanslarını artırabilirsiniz.
  • Özel hazırlanan raporlama yazılımları ile analizler hazırlayabilir ve raporlamalar yapabilirsiniz.
  • İçerik oluşturucular, niş alanınızdaki etkileyiciler ve markanızı diğer markalarla uyumlu bir şekle büründürebilirsiniz. Özellikle işinizin bu şekilde ölçeklendirilmesi satış alanına doğrudan olumlu bir katkı olarak yansır.