Kişiselleştirilmiş Pazarlama (Personalized Marketing)

Kişiselleştirilmiş Pazarlama (Personalized Marketing)

Firmaların otomasyon, analiz ve veri toplama yolu ile hedef kitlesine kişiselleştirilmiş içerik sağladıkları bir sistem olan Kişiselleştirilmiş Pazarlama (Personalized Marketing) son dönemlerin popüler uygulamaları arasında yer alıyor. Bu sistemin amacı potansiyel müşteriler ya da kendi müşterileri ile ayrı ayrı bireysel olarak iletişime geçmektir. Bu şekilde sağlanan bir deneyim hedef kitle ile daha verimli bir iletişim oluşturuyor.

Kişisel Pazarlama Nasıl Yapılır?

Tüketici markaların hazırladıkları kampanyalarda tamamen kişiselleştirilen özellikler bekliyor. Büyük başarılar elde edebilmek için kişiselleştirilmiş kampanyaların özellikleri şu şekilde olmalıdır:

  • Hedefli e-posta gönderimi verimli bir pazarlama stratejisidir. Kitlenizi çok iyi tanımalı ve hangi başlıkların, hangi içeriklerin hedef kitle tarafından daha dikkat çekici olduğunu bilmek önemlidir. Bu sistemde dikkat çekici bir mail hazırlamak için dikkat çekici bir başlık ve görsel, kullanıcıların gezdiği kategorilerin en çok satanları ve kullanıcıların önceden gezdiği ürünlerin listelenmesi gibi teknikler kullanılmalıdır.
  • Ürün önermeleri bu sistemde çok önemlidir. Kullanılan algoritmalar sayesinde benzer kullanıcı davranışlarının aynı ürünlerle ilgilendiği görülüyor. Bu nedenle benzer içerikli aramalarda paralel şekilde ürün önerileri yapılabilir.
  • Gerek iş hayatında gerekse de sosyal hayatta kişiselleştirilmiş push notification gönderileri önemlidir. Kullanıcı davranışları çok karmaşık aksiyonlardan oluşsa da bu sistem ile bu davranışları daha basit hale getirmek mümkündür.

Kişiselleştirilmiş Pazarlamanın Faydaları Nelerdir?

Hem tüketiciler hem de işletmeler açısından çok fazla avantajları bulunan Kişiselleştirilmiş Pazarlama (Personalized Marketing) sisteminde başarılı stratejiler geliştirilirse önemli avantajlar elde edilebilir. En önemli avantajlarından biri müşteri deneyimi geliştirmektir. Hedef kitlenize kişiselleştirilmiş içerikler sunarsanız kendilerini daha rahat hissedebilir ve markanıza olan güvenlerini artırabilirsiniz. Müşterilerin sayfanızda yaptığı her işlem ile belirli veriler elde edebilirsiniz. Bu verileri kullanarak hedef kitlenize kişiselleştirilmiş deneyimler oluşturabilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş Pazarlama (Personalized Marketing)

Firmalar bu pazarlama tekniği ile yüksek gelir sağlarlar. Doğru otomasyon çalışmaları tercih edildiğinde hangi kanaldan gelen kullanıcıların daha fazla olduğunu görebilirsiniz. Tüketicilerin sağladıkları veriler ve bilgiler özel tercihler oluşturulmasını sağlar. Bireylere sunulan bu şekilde özelleştirilmiş tercihler ile marka bağlılığı da artırılabilir. Bu şekilde stratejiler oluşturmak isteyen firmalar hem müşteri memnuniyetinden hem de marka sadakatinden rekabetlerinde önemli avantajlar elde edecektir.

Kişiselleştirilmiş Pazarlamanın Kullanılabileceği Kampanyalar

Kayıt formu ile veri toplama alanında Kişiselleştirilmiş Pazarlama (Personalized Marketing) sistemi kullanılabilir. E- mail pazarlamasında özelleştirilmiş deneyimler hedef kitlenin daha fazla dikkatini çeker. Hedef kitleniz ile ilgili veriler toplamak için kayıt formu oluşturmak oldukça avantajlıdır. Bunun yanında öneri ile yönlendirme taktiği de bulunur. Son incelenen ürünler, göz atılan videolar gibi veriler üzerinden analizler oluşturabilir. Bu şekilde hedef kitleye uygun öneriler sunulabilir. Bu şekilde amacına uygun kullanımlar elde edilebilir. Sosyal medya pazarlaması ile de müşteri verileri toplanabilir. Kullanıcıya kişisel çevrimiçi konuşma deneyim alanları oluşturulur ve hedef kitleden alınan her cevap bir veriye dönüştürülerek bu pazarlama stratejileri içerisinde kullanılabilir.