Dijital Pazarlama (Digital Marketing)

Dijital Pazarlama (Digital Marketing)

Mobil uygulamalar, e-posta, sosyal medya, internet siteleri ve arama motorları gibi dijital kanallar aracılığı ile yapılan Dijital Pazarlama (Digital Marketing) elektronik marketleri içeren pazarlama ürünüdür. Bu sistemde arama motoru optimizasyonu, web sitesi pazarlama, müşteri portalı, içerik pazarlama, sosyal medya pazarlama, video pazarlaması gibi stratejiler bulunur.

Dijital Pazarlama Nedir?

Pazarlama bir şirketin ya da kişinin ürettiği herhangi bir hizmet ya da ürün tanıtımı yapmak için gerçekleştirilen faaliyetlerdir. Tanıtım dijital ortamda gerçekleştirildiğinde dijital pazarlama olarak tanımlanabilir. Bu sistem internetin yaygınlaşması ile birlikte bir gereklilik haline geldi. İnternet üzerinde satış sağlamak için ise bir hedef kitle belirlenmelidir. Hedef kitle hakkında bilgi edinmek ve ilgi çekebilecek sloganlarla reklamlar yapmak önemlidir.

Mobil devrimi ve internetin gücü ile pazarlama ve ticaret anlayışı değişti. İnternet bağlantısı ile ulaşılabilen her alanın satış ve reklam stratejileri için değerlendirmek mümkündür. Bu sistemin doğuşu olarak e-postanın ilk gönderildiği 1971 tarihi baz alınır. İki kurum ya da kişinin iletişime geçtiği her alanda her alan pazarlamaya müsaittir. Günümüzde bu sistem ait kullanılacak stratejiler ile rakiplerinizin önüne geçmeniz mümkündür.

Dijital Pazarlamanın Önemi

Daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmanızı sağlayan Dijital Pazarlama (Digital Marketing) stratejileri ile daha etkili ve hızlı bir şekilde doğru kitleye ulaşabilirsiniz. Net bir şekilde ölçülebilen reklam performansları ile daha uygun maliyetlerde reklam çalışmaları yapabilirsiniz. Potansiyel müşterilerle karşılıklı iletişim kurmak önemli oranlarda satış başarısı sağlar. Yapılan araştırmalarda internet kullanım oranının giderek arttığı görülüyor. Bu da dijital alanda pazarlamanın bir gereklilik haline geldiğini gösteriyor.

Dijital Pazarlamanın Avantajları

Dijital Pazarlama (Digital Marketing)

Pazarlama metotlarının sınırı bulunmuyor. Her birey kendine hiç kullanılmamış stratejiler oluşturabilir. Her bir stratejinin etkileri ve geri dönüşümleri farklı olacaktır. Bu da yeni pazarlama yöntemlerinin ortaya çıkmasını sağlıyor. Günümüzde kullanılan pek çok yöntem bu sistemin türevleridir. Bu sistemin geleneksel pazarlamaya göre çok büyük avantajları bulunur. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Maliyet açısından çok daha düşük bütçelerle hatta bazen hiç ücret ödemenize gerek kalmadan reklam ve pazarlama yapılabilir.
  • Geleneksel pazarlama da yapılan reklam çalışmaları belirli bir zaman dilimini kapsarken dijitalde 7*24 yayınlanan reklamlarınız süreklilik sağlar.
  • Çift yönlü bir reklam kampanyası yapılabilen Dijital Pazarlama (Digital Marketing) sisteminin özellikle sosyal medya kolunda mesaj atma ve yorum yapma gibi iletişim seçenekleri bulunuyor.
  • Ölçülebilir olması ve hedef kitle erişimi sağlanması da bu sistemin avantajları arasında bulunur.
Dijital Pazarlama Çeşitleri

Online ortamda pek çok alternatif bir arada bulunur. Dijital ortamları cazip kılan bu sınırsızlıkta e- ticaret stratejileri için uygun bir ortam bulunuyor. Kullanılan pazarlama sistemleri ile maksimum fayda elde edilebilir. Bunlar arasında SEO, içerik pazarlaması, e- posta pazarlaması, sosyal medya pazarlaması, satış ortaklığı, yeniden pazarlama gibi pek çok başlık içerisinde sanal pazarlama yapılabilir.