Edinim Pazarlaması (Acquisition Marketing)

Edinim Pazarlaması (Acquisition Marketing)

Marka bilinirliğinden çok daha farklı olan Edinim Pazarlaması ( acquisition marketing ) stratejisinin arkasındaki ana hedef, müşteriye ulaşmada belirlenen kriterlerdir. Bu sistemde müşteri hizmetleri ve başarısı etkili bir şekilde yürütülür. Potansiyel müşterilerin ilk etkileşime girdiği ekipler pazarlama ve satıştır. Bu departmanlar müşteri ile doğrudan ve sık etkileşim kurma imkânına sahiptir. Marka pazarlama içerisinde tek taraflı bir uyumlu bu sistemin ana işleyişini belirler.

Edinim Pazarlaması Nedir? Türleri Nelerdir?

Satın alam kararı aşamasında olan ve hizmet/ürünlerden haberdar olan tüketicileri hedefleyen pazarlama şeklidir. Bu sistemin etkin bir şekilde uygulanması için müşteri başarısı, satış ve pazarlama ekipleriniz olmalıdır. İki tür edinim bulunuyor. Bunlardan biri kullanıcı edinme olarak bilinen mobil uygulamaları ya da web sitesi üzerinde kullanıcı kazanmadır. Diğeri ise kullanıcının ilk satın alma işleminin gerçekleşmesi ve bu aşamadaki kullanıcıyı müşteriye dönüştüreme olarak tanımlanabilen müşteri edinme sürecidir. Bir e-ticaret işletmesinde web sitesinde hesap oluşturulduğunda kullanıcı edinme, ilk siparişi verme süreci ise Edinim Pazarlaması ( acquisition marketing ) müşteri edinme süreci oluyor.

Müşteri Edinme Stratejileri Nelerdir?

Dijital pazarlamacılar insanları web uygulamalarına ve sitelerine yönlendirmek adına farklı pazarlama kanallarını kombinasyon şeklinde kullanıyor. Bunlar arasında içerik pazarlama herkes tarafından önemi bilinen bir kanaldır. Uygun şekilde konumlandırıldığında içerikler izleyicilerle ilişki kurmak ve güven oluşturmak için kullanılabilir. Kullanılan içerikler her zaman net olmalı ve bilgi içermelidir. Kaliteli bir içerik için şu adımlar takip edilmelidir:

Edinim Pazarlaması (Acquisition Marketing)
  • Hedef belirlenmelidir.
  • Ana fikir net olmalıdır.
  • Araştırma yapılmalıdır.
  • Önce bir fikre sahip olunmalı, sonrasında bu fikrin nasıl çerçeveleneceği bilinmelidir.
  • İçerikleri gözden geçirecek ikinci bir göz, içerikleri daha kaliteli hale getirir.

Potansiyel müşterilerle etkileşim kurmak için sosyal medyayı iyi kullanmak önemlidir. Sosyal platformlar hedef kitle ile etkileşimde bulunmak için çok ideal bir kanaldır. Sadece doğru sosyal kanal tercih edilmesi için dikkat edilmelidir. Özellikle Edinim Pazarlaması ( acquisition marketing ) sürecinde atılan her adım başarı merdivenlerini daha hızlı çıkmanızı sağlayacak özellikte olmalıdır.

Kitleleri meşgul etmenin en uygun maliyetli ve etkin yollarından biri de e-posta pazarlamadır. Düşük bir giriş çubuğu ile bu kanalı kullanabilirsiniz. Yapılan araştırmalarda reklam verenlerin yüzde 64’ü müşteri yolculuğunda e-posta pazarlamasını kullanıyor. Pazarlamacılar için oldukça iyi bir seçenek olan e-posta pazarlama kullanılması için e-postalarının kalitesinin yükseltilmesi gereklidir. Hızlı ve kısa konu satırları yazmak kalite yükseltmek için kullanılacak iyi bir yöntemdir. Dizüstü ya da masaüstü ekranında bir markanın emrinde 60 karakter bulunurken telefonlarda 30 karakter bulunur. Bunların yanında basit e- posta tasarımları da önemlidir. E-posta genişliğinin 500 pikselin altında ve boyutunun 60 kb altında olması kalite sağlayacak bir başka özelliktir.

Bunlar dışında radyo, Tv, basılı ve reklam panoları gibi geleneksel medya, SEO, yeni nesil açılış sayfalarına yönlendiren web ve mobil web banner’ları, ASO, etkileyici pazarlama, yönlendirme pazarlaması, halkla ilişkiler ve çevrimiçi yayınlar şeklinde pazarlama kanalı stratejileri arasından kombinasyonlar yapılarak kullanılabilir.