Bağlam Pazarlaması (Contextual Marketing)

Bağlam Pazarlaması (Contextual Marketing)

İçeriğe dayalı bir teknik olan bağlam pazarlaması ( contextual marketing ) arama terimlerini ya da son web tarama etkinliklerini kullanarak hedefli reklamcılık sağlar. Bu sistemde hedef ürünleri temsil eden müşterilere reklamlar sunmaktır. İlgilenilen hizmetlerle kurulan bağlantı sayesinde internet kullanıcılara ilgi alanlarına göre reklamlar sunulmaktadır. Günümüzde artık içeriğe dayalı reklamcılık sayesinde ne aradığımızı, hangi web sitelerini ziyaret ettiğimizi biliyor. Hatta kullanılan bazı uygulamalar ile fiziksel konum bile kullanılıyor. Bu verilerle doğru hedef kitleye reklam yapılır ve yapılan reklamlar satış başarılarına dönüşebilir.

Bağlamsal Pazarlamanın Amaçları

İnternet kullanıcılarına gerçekten ilgilendikleri reklamları, web sitelerini ve reklam verenleri göstererek reklam başına tıklama sayısı artar. Ayrıca satış dönüşümleri artacağından gerçek satışlarda artmış olur. Müşterilerin gereksiz reklamlarla sıkılmasının önüne geçilmiş olur. Kar sağlamayan reklamlarda bu şekilde ortadan kaldırılmış olur. Başta Google olmak üzere pek çok web sitesi türü reklam seçimlerinde içeriğe dayalı çalışmalar yapar. Özellikle sosyal medya, bloglar ve web siteleri üzerinde içeriğe dayalı reklamların tetiklenmesi amacı ile anahtar kelimeler kullanılır. Farklı içeriklere sahip web siteleri görüntülenen içeriği görüntülenen reklamlarla eşleştirir.

Bağlamsal Pazarlama Hedef Kitlesi

Çevrimiçi harcamalar yapan ve mobil cihazlar aracılığı ile internete bağlanan kullanıcılar için etkili olan bağlam pazarlaması ( contextual marketing ) müşteri bilgilerinin ağlarla etkileşim sağlaması ile gerçekleştirilir. İnsanlar bir ürün, yer ya da kişi hakkında bilgi almak istediklerinde arama motoru kullanılırlar. Yapılan işlem bağlamsal bazarlama için bilgi sağlar. Bu sistemde çevrimiçi etkinlikler bulunur. İnternet pazarlaması genel olarak şeffaf olmalıdır. Bu şekilde müşteriler tam olarak neler olup bittiğini bilmek ister. Yapılan işlemin kendilerini nasıl etkileri hakkında bilgi sahibi olması önemlidir. Müşteriler katılımı seçme bilgisine göre yaptıklarında müşteri mahremiyeti de korunmuş olur.

Bağlamsal Pazarlama Kampanyası Nasıl Yapılır?

Bağlam Pazarlaması (Contextual Marketing)

Bu tip reklamcılıkta üç bileşen bulunur. Bunlar reklamın oluşturulması ile başlar. Reklamın nerede yayınlanacağı ve reklamın ödemesinin nasıl yapılacağıdır. Reklamın nerede yayınlanacağı kısmında yer alan bu pazarlama tekniği reklam verenlerin reklamlarını hangi web sitelerinde barındıracağına karar vermek yerine anahtar kelime aramaları ve çevrim içi etkilerle tetiklenmesi sağlanır. İçeriğe dayalı reklamların sunulduğu yerlerin başında arama motorları gelir. Sonrasında sosyal medya, haber siteleri, elektronik kuponlar oluşturan mobil cihazlar, video oyunları ve reklam panoları olarak sıralanabilir.

Bazı web sitelerine ya da kelimelere dayalı reklamcılık yazılımı olabileceği gibi bunları hariç tutmak içinde stratejiler geliştirilebilir. Reklam departmanında çalışan personel olumsuz olaylarla ilişkilendirilmek istemediklerinde haber sitelerinin suç bölümlerinden kaçınırlar. Geliştirilmiş bağlam pazarlaması ( contextual marketing ) kampanyalarında ise tarama davranışları ve arama terimlerinden daha fazlası kullanılır. kelimelerin bağlamının yanında hareketliliği, amacı ve konumu da dikkate alınır. İşyerindeki biri evdeki birinden farklı reklamlar bulur. Sosyal medya kullanıcıları daha sosyal zihniyete sahip oldukları için yiyecekler ve sosyal olaylarla ilgili reklamlar bulacaktır. Etkili kampanyalar ise daha çok mobil cihazlar aracılığı ile yaygın hale gelir. Bu bağlamda değişikliklere an be an uyum sağlayabilirler.