E-Mail Pazarlaması (Email Marketing)

E-Mail Pazarlaması (Email Marketing)

Markalar belli bir hedefe ulaşmak adına kutlama mesajları, bilgilendirmeler, tanıtımlar yapmak için elektronik posta yöntemini kullanmalarına E-Mail Pazarlaması (Email Marketing) deniliyor. Bu sistem çağın iletişim teknolojilerine uygun bir şekilde tanıtım ve reklam yapmayı sağlar. Hedef kitleyle etkileşimde en yüksek dijital pazarlama yöntemlerinden biri olan elektronik posta yöntemi uygun maliyetle maksimum getiri sağlar. Yapılan araştırmalarda e- mail adresine sahip kişilerin yüzde 35’inin mail hesabını düzenli olarak kontrol ettiği görülmüştür. Bu da e- ticaret firmalarının reklam yapabilecekleri oldukça verimli bir alan oluşturuyor.

E-mail Marketing Nasıl Yapılır?

Sistemin hedefi kullanıcılara e- postaları açtırarak gönderdikleri içeriğin okunmasını sağlamaktır. Markalar gönderdikleri e-maillerin daha fazla kullanıcıya ulaşması için farklı yöntemler kullanırlar. Amaç e-posta açma oranlarını yükseltmektir. Bunun için dikkat edilen önemli püf noktaları bulunuyor. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Mailin konu alanından mesajına, kullanılan görsellere kadar her detay doğru planlanmalı ve doğru bir mesaj hazırlanmalıdır.
  • Gönderen kişi kısmı yerinde marka ismi olması kullanıcının firmayı hatırlamasını sağlar. Ayrıca marka ismi kullanılmayan e-postalar spam olarak düşebiliyor.
  • Kullanıcılar ilk olarak e- mail başlığı görürler. Bunun için ilgi çekici ve güçlü bir başlık seçmek önemlidir. Ayrıca gelen kutusundaki yoğunluk göz önüne alındığında mailin öne çıkabilecek özellikte olması gereklidir.
  • Kişiselleştirilen e –postalar çok daha fazla kabul görüyor. Yapılan araştırmalarda kullanıcılar hedeflenmiş teklifleri alabilmek için gerçek isimlerini markalarla paylaşmaktan çekinmiyor.
  • E-postaların mobil uyumluluğun olması çok önemlidir. Pek çok kullanıcı bu alanda e- postalarını kontrol ediyor.
  • Hazırlanan e-postaların satış odaklı olmamasına dikkat edilmelidir. İndirim, kampanya ve satın al gibi sloganlar kullanıcıları bir süre sonra sıkar. Bu nedenle bilgilendirici paylaşımlar daha etkili olacaktır.

E- Mail Marketing Avantajları Nelerdir?

Bu sistemin en önemli avantajı sizden e- mail almayı seçen kişilerden oluşan e-mail listesi ile işletmeniz abone kazanır. Kampanyalar oluştururken resim, grafik, düz metin ve video gibi farklı tasarım seçenekleri bulunuyor. Kitlelere ulaşmak ve özelleştirilmiş mesajlar vermek için kullanılan bu sistem ağızdan ağıza pazarlama için ideal bir sistemdir. Harekete geçirici mesaj bağlantıları ve düğmeleri kullanarak web sitenizden hizmet ya da ürün satın alınmasını da kolaylaştıran E-Mail Pazarlaması (Email Marketing) ile kampanyalarınızın başarını ölçebilirsiniz.

E-Mail Pazarlaması (Email Marketing)

İnsanların müsait olduğunda e-postalarına bakması bu sistemi daha az müdahaleci yapar. Birçok pazarlama kanalından daha düşük maliyetli olan bu sistem çevre dostudur. Yatırım getirisi oldukça yüksek olmakta ve doğru kitleye doğru zamanda en doğru teklifle ulaşılması sağlanmaktadır.

E-mail kapmayanlarını optimize ederek gönderilerinizi kaç kişinin açtığını, aboneliği kaldırdığını, tıkladığını gibi istatistikleri görebilirsiniz. Bu analizler bir sonraki kampanyaları oluştururken temel alınır ve çok daha başarılı sonuçlar sağlayabilir. Gönderi saati, konu satırı, butonlar, metinler ve görseller e-mail listelerine göre optimize edilebilir.