İçerik Pazarlaması (Content Marketing)

İçerik Pazarlaması (Content Marketing)

Dijital dünyada oldukça yoğun bir şekilde kullanılan İçerik Pazarlaması (Content Marketing) marka ile son kullanıcı arasında güçlü bir organik bağ kurar. Büyük markalar kadar kişisel girişimler, mikro projeler, blog sayfaları tarafından da kullanılmaktadır. Marka tanıtımı için oldukça etkili bir teknik olan bu pazarlama sistemi bir kitleyi korumak ve çekmek için başarılı bir sistemdir. Bu sistemde hizmet ve ürünleri tanıtmak ya da reklam yapmak yerine hedef kitlenin sorunlarını çözmek için gerçek anlamda yararlı ve alakalı içerikler üretiliyor.

Marka Hedefleri İçin Uygun İçerikler Nasıl Oluşturulur?

SEO çalışmalarının bir parçası olan bu sistemde sektör verilerine dayalı bir içerik oluşturulduğunda kendi alanınızda popülarite kazanabilirsiniz. Marka imajı için yapılan pazarlamada bu sistem tek başına kullanılmamalıdır. SEO çalışmalarında başarılı olmanın ilk adımı akıllıca ve sağlam içerikler hazırlamaktır. Marka hedeflerine uygun içerikler hazırlamak için dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları bulunuyor. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bu sistemde önce hedef belirlemeli ve bu amaca yönelik en iyi plan hazırlanmalıdır.
  • Hedef kitlesinin net bir şekilde belirlenmesi önemlidir.
  • Kitleye uygun bir iletişim dili seçilmelidir.
  • Rakip analizleri ile rakiplerinizin üzerinde durmadığı konular belirlenmelidir.
  • Anahtar kelime analizi yapılmalı ve sektöre göre ürün ve hizmet bakımından arama hacmi yüksek anahtar kelimeler belirlenmelidir.
  • İçeriğin sosyal medya hesaplarından paylaşılarak ziyaretçi çekebilmesi sağlanmalıdır.
  • Özgün ve interaktif içerikler üretmeye özen gösterilmelidir.

İçerik Pazarlamada Kullanılabilecek İçerik Türleri

İçerik Pazarlaması (Content Marketing)

Etkileyici ve özgün içerikler üretmek bu sistemin temel prensibidir. Birden fazla içerik türü kullanarak ziyaretçi trafiğini yükseltmek mümkündür. Okuyucu ile duygusal bağ kurmak çok önemlidir. Hedef kitlenizin ilgi alanlarına yönelik bilgilendirici içerikler üretmek ve doğru anahtar kelime seçimi ile SEO çalışmalarında başarı sağlanabilir. Kullanılabilecek İçerik Pazarlaması (Content Marketing) içerik formatları arasında yazılı, sesli, video ve görsel içerikler bulunur. Tüm bu formatların en önemli amacı markayı güncel tutmaktır.

Bunun yanında Google üzerinde sıralama iyileştirmek, potansiyel müşteriler ile sadakat bağı kurmak, basit ve anlaşılabilir ürün sunmak, yeni nesil kampanyalarla satış artırmak gibi başlıklarda sıralanabilir.

İçerik Pazarlamanın SEO’ya katkısı

Markalar web sitesi için hazırlanan içerikler ile görünür olma ve öne çıkma şansını artırır. SEO ve İçerik Pazarlaması (Content Marketing) ayrılmaz bir ikilidir. Güçlü bir pazarlama stratejisi ile prestij elde edebilir, marka hikayesi oluşturabilir, SEO bakımdan güçlü skorlar elde edebilir ve dönüşüm oranlarını artırabilirsiniz. İçeriklerin SEO uyumlu ve arama motorlarının seveceği türden olması için hedef kitlenin arama alışkanlıkları belirlenir. Anahtar kelime kullanımı bakımından zengin seçenekler bulunur. Kapsamlı ve yeterince uzun olması gereken içerikleri okunabilir kılacak görsel içerikler, ek kaynaklar ve videolarda kullanılabilir. Kullanıcı dostu dil ve üslup çok önemlidir. Anlaşılabilir bir dil kullanıcıyı sayfada tutacaktır. Özgünlük ve dil bilgisi bakımından gelişmiş kullanımlarda içeriklerin başarılı SEO sonuçları sunacaktır. İçerik oluştururken akıcılıkta diğer maddeler kadar önemli bir kriterdir.