Gelen Pazarlama (Inbound Marketing)

Gelen Pazarlama (Inbound Marketing)

Yeni işler almak ve marka bilinirliği oluşturmak için e- posta, sosyal medya ve SEO gibi yöntemler kullanılarak stratejilerin oluşturulduğu Gelen Pazarlama (Inbound Marketing) yöntemi işletme sahiplerinin daha fazla müşteriye ulaşmada kullanabileceği bir yöntemdir. Bu sistem potansiyel müşterilerin web sitelerine çekilmesi için başvurulan teknikleri içerir. Modern pazarlamada potansiyel müşterilerin işletmeleri bulması için stratejiler geliştirilir. Bu sistemdeki teknikler her firma için değişir. Küçük ölçekli işletmeler farklı bir teknik kullanılırken büyük ölçekli firmalar daha farklı teknikler kullanır. Amaç müşterilerin işletmeyi bulmasını kolaylaştırmaktır. Bunun için arama motorları kullanılır. Çünkü insanlar merak ettikleri her konuda arama motorlarına başvurular.

Gelen Pazarlama Yöntemleri

Farklı yöntemlerle bu pazarlama sisteminde stratejiler oluşturulabilir. İstikrarlı ve uzun vadeli başarılar elde etmek için çoğu zaman birden fazla yöntemlerde kullanılabilir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Arama motoru sonuç sayfalarında en iyi sonuçları almak için SEO çalışmaları kullanılır. Google en büyük arama motoru olmakta ve genel olarak SEO çalışmaları Google algoritmalarına göre planlanmaktadır. Google web sitenizin tamamını tarayarak dizinlerine eklemesi için Gelen Pazarlama (Inbound Marketing) stratejileri kullanılabilir.
  • Bu sistemin yöntemlerinden biri de PPC reklamlarıdır. PPC arama ağı reklamları kullanıcılar aram yaparken görülür. Bu da kullanıcı etkinliklerinin kesintiye uğramasının önüne geçer. Arama sorguları kullanıcı niyetini güçlü bir şekilde gösterir. SEO ile arama motorlarında ücretsiz olarak görünürken bu reklamlara ücret ödenmesi gerekiyor.
  • Ziyaretçilerin siteye gelmesinin ardından bilgilendirici ve kaliteli içeriklerin olması gereklidir. Bu nedenle içerik pazarlaması da bu sistemin önemli bir ayağıdır. Kaliteli ve güncel içeriklerin olması hedeflenen sonuca ulaşmada daha avantajlı katkılar sağlar.
  • Kaliteli ve bilgilendirici içerikler oluşturulmasından sonra ise yapılan içeriklerin yayılması için sosyal medyanın doğru bir şekilde kullanılması gereklidir. Sosyal medya kullanımı gün geçtikçe artıyor. İşletmeler tarafından doğru bir şekilde kullanıldığında verimli sonuçlar sağlıyor. Reklam kampanyaları ve etkileşimler için bu mecra kullanılabilir.
  • Potansiyel müşterilerin hareketi geçmesini sağlayacak bir yöntem ise açılışı sayfasıdır. Açılış sayfasının en üst düzeyde olması için alaka düzeyi, odaklanma ve tasarım özelliklerine çok fazla özen gösterilmelidir.

Gelen Pazarlama Çalışmalarındaki Temel Özellikler

Dikkat edilen temel özellikler ile Gelen Pazarlama (Inbound Marketing) yönteminde başarılı olunabilir. Bu özelliklerden ilki müşterinin ilgisini çekebilecek ve hedef kitlenin ihtiyaçlarına yönelik içeriklerin üretilmesidir. İkinci özellik yaşam döngüsüne uygun yöntemler ile içeriklerin geliştirilmedir. Bu içeriklerin güncellenmesi de çok önemlidir. Üçüncü özellik yapılan müşteri analizlerini kullanarak kişiselleştirilmiş pazarlama tekniklerinin uygulanmasıdır. Potansiyel müşterilere ve çoklu kanal kullanımlarına yandan yaklaşma bu sistemde dikkat edilmesi gereken önemli başlıklar arasında yer alıyor.

Gelen Pazarlama (Inbound Marketing)

Bunlar dışında entegrasyon çalışmaların doğru zamanda ve yerde olması, müşteri ile marka mesajının buluşması da yapılan çalışmaların başarıya ulaşmasını sağlayacak özellikler arasında yer alıyor. Kullanılan farklı yöntemlerle garantili sonuçlar alınabilir, farklılık oluşturmak isteyen markalar profesyonel çalışmalar ile hedefledikleri başarıya ulaşabilirler.