Söylenti Pazarlaması (Buzz Marketing)

Söylenti Pazarlaması (Buzz Marketing)

Sosyal medya platformları üzerindeki geniş çaplı tartışlar yolu ile yad da tüketicilerin birbirleri ile görüşmeleri üzerine ürün ve kampanyaların ağızdan ağıza yayılması Söylenti Pazarlaması (Buzz Marketing) sistemini oluşturur. Bu sistemde amaç tüketicilerin hizmetler ve ürünler hakkında konuşmalarını sağlamaktır. Bu durum firma sahipleri tarafından kasıtlı olarak oluşturulur. Ancak sosyal medya da bağımsız bir şekilde de oluşabilir.

Buzz Marketing Metotları

Çevrim içi ve çevrim dışı söylentiler olabilir. Farklı ortamlardaki yüz yüze iletişim bu tekniğin esas alanıdır. Bu şekilde alanlar oluşturmak için kullanılan çeşitli metotlarda bulunur. Bunlardan biri lansman düzenlemektir. Bu metot en eski tekniklerden biridir. Bu tip organizasyonlarda firma ürününü, ürüne ait avantajları ve özellikleri açıklar. Bu şekilde insanların ürünler karşı içinde bir merak ve isteklik duygusu oluşturulur. Reklam vermekte lansman kadar önemli bir metottur. İnternet kullanımının dünya çapında yüzde 60’lara ulaştığı günümüzde reklam vererek insanların ürününüzü konuşmasını sağlanabilir.

Infulencer kullanmakta oldukça popüler bir metottur. Ünlü kişilerin tanıttığı ya da kullandığı ürünler hakkında insanlar istemsizce konuşur. Hatta insanlar sadece bu nedenle ürünleri doğrudan satın alabilir. Ürün için talep oluşturmakta önemlidir. Sınırlı sayıda kelimesi Söylenti Pazarlaması (Buzz Marketing) sisteminin etkili bir parçasıdır. Firma hakkında söylentiler çıkarmak, sosyal medya platformları üzerinden çekilişler, etiketlemeler yaparak teşvikler yapmak daha fazla insana odaklanmak adına hedef pazarın ihtiyaçlarına, isteklerine ve ilgi alanlarına göre yönlendirmelerde yapılabilir.

Söylenti Pazarlaması Sisteminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Söylenti Pazarlaması (Buzz Marketing)

Ürünün viral olması ve ağızdan ağıza yayılması için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Bunlardan ilki iletişimdir. Yapılacak tüm iletişim stratejileri tüketiciler üzerine kurulmalıdır. Ancak bu şekilde başarılı çalışmalar elde edilebilir. Tüketicilerin memnuniyet derecesi çok yüksek olmalı ve bunun için ürününüz her açıdan çok mükemmel olmalıdır. Viral ve internet pazarlama birbiri ile bağlantılıdır. Bunun için çevrimiçi stratejilerin çok iyi yapılması gereklidir.

Yapılan tüm kampanyalarda olduğu gibi izleme araçlarını kadar bu araçların nasıl çalıştığını bilmekte çok nemlidir. Bu nedenle bir şeyi değiştirmek gerekiyor ise hangi eylemlerin gerçekleştirilmesi gerektiği bilinmelidir.

Söylenti Pazarlaması Avantajları

Pek çok avantaja sahip Söylenti Pazarlaması (Buzz Marketing) kullanılan en eski pazarlama tekniğidir. Bu yöntem ile uzak yerlere hem hızlı hem de pratik bir şekilde ulaşılabilir. En bariz avantajları arasında şirket için yapılan ücretsiz reklamlar yer alır. Bunlar dışında müşterilere en iyi erişim imkanı sağlayan bu sistemde satışlar çok hızlı bir şekilde gerçekleşir. Ürün için geri bildirimler almak ve bu şekilde ürünü geliştirmekte satış alanında önemli başarıla sağlar. Ürünün insanlara hızlı erişimi ile de bu sistemin firmalara sağlayacağı en önemli avantajlar arasında yer alıyor. Otomotiv, film, teknoloji, içecek- yiyecek, moda, kozmetik hatta tüketicilere yönelik tüm ürünlerde firmalar bu pazarlama tekniğine bağlı kampanyalar kullanmaktadır. Sistemin en etkili benimseme stratejisi sosyal medya platformlarıdır. Bloglar oluşturarak yayılma hızını maksimum seviyeye çıkarmak mümkündür.