İlişki Pazarlaması (Relationship Marketing)

İlişki Pazarlaması (Relationship Marketing)

Sadık müşteriler elde etmek için yapılan İlişki Pazarlaması (Relationship Marketing) sisteminde ilk hedef satış yapmak değildir. Müşteri memnuniyeti ve müşteriyi elde tutmayı ön plana alan bu pazarlama türünde sadık müşterilerle uzun vadede daha çok kar elde etmek amaçlanır. Gelişen mobil ve online platformlarla birlikte teknolojik imkanlar daha sosyal ve işbirlikçi iletişim kanalları ortaya çıkarıyor.

Piyasalarda artan rekabet sonrasında firmalar için mevcut müşterileri elde tutmak daha önemli bir hale geldi. Bu da müşteri sadakatini iyileştirmek adına çeşitli faaliyetler düzenlenmesini bir zorunluluk haline getirdi. Değişen ve farklılaşan müşteri ihtiyaçları ve beklentileri sürekli takip edilmelidir. Şirkete bağlılığı geliştirmek için kişiselleştirilmiş hizmetler sağlamak, ekstra hizmetler sunmak ve müşteriler ile ilişkileri geliştirmek gereklidir. Müşterilerin sunulan hizmetten memnun kalmasının yanında rakiplerinizden de uzaklaştırılmasını sağlamak önemlidir.

İlişki Pazarlama Avantajları Nelerdir?

Müşteri kazanmaktan çok elde tutma hedefi ile stratejilerin geliştirildiği bu alanda pek çok avantaj elde edilebilir. Yeni bir müşteri kazanmak için mali ve zaman harcamaları yapmak yerine var olan müşteriyi elde tutmak daha ekonomik bir yatırımdır. Bu alanda İlişki Pazarlaması (Relationship Marketing) sisteminin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yüksek müşteri sadakati elde edilir. Sadık müşteriler tekrar satın alımlara yatkındır. Ayrıca markanızın birer temsilcisi olarak yaşadıkları olumlu deneyimleri çevrelerini aktarırlar.
  • Reklam ve pazarlama maliyetleri azalır. Firmalar yeni müşteri kitlesi için yüksek bütçeler ayırmalıdır. Ancak bu sistemde sadık müşteriler elde edebilir ve bu yüksek maliyetler yerini daha ekonomik yatırımlara bırakır.
  • Müşteri çevresinde örgütlü çalışmalar sağlanır. Bu stratejileri ön planda tutan firmalar, sıra dışı bir müşteri deneyimi etrafında daha güçlü bir organizasyonel hizalama elde eder. Mutlu müşteriler ve çalışanlar ortak bir şekilde hareket ederler.

İlişkisel Pazarlamanın Bileşenleri

Sürekli satın alan sadık müşteriler elde edilen bu sistemde markanın ve firmanın müşterilerle temasının sürdürülmesi önemlidir. Pek çok avantajı ile geleneksel pazarlamaya göre çok daha verimli bir satış stratejisidir. Bu alanda İlişki Pazarlaması (Relationship Marketing) sistemini oluşturan bazı bileşenler bulunur. Firmalar bu bileşenleri etkili bir şekilde kullanmak için alıcı kişilerle çalışmaları önemlidir. Bileşenler arasında e- postalar, sosyal medya, içerik pazarlaması ve müşteri hizmetleri yer alır.

İlişki Pazarlaması (Relationship Marketing)

Müşteri hizmetleri hem pazarlama hem de satış aşamalarının önemli bir unsurudur. Bu pazarlama sisteminde müşteri sorunlarını çözmek ve hizmet ermek için sürekli bu departmana yatırımlar yapılır. İkinci olarak içerik pazarlama gelir. İçerik reklamlar, ürün özellikleri, teklifler gibi tüm bilgileri ifade eder. Bu bilgiler hedef grubuna hitap etmelidir. Müşteri kazanma adımlarında daha çok yardımcı olacaktır. Bu stratejileri kullanan firmalar bir hizmet ya da ürün satmaya çalışma amacının yanında ücretsiz hizmetler sunmaktadırlar. Tüm bu çalışmalar ziyaretçilerin müşteri olmasını sağlar.

Sosyal medya ilişki pazarlamasında da ön plana çıkan bir kanaldır. Oldukça etkilidir. Müşterilerinizi sürekli elinizde tutmak için bu kanalı aktif olarak kullanmak önemlidir.