Kullanıcıların Oluşturduğu Pazarlama (User-Generated Marketing)

Kullanıcıların Oluşturduğu Pazarlama (User-Generated Marketing)

Bilgi ile yapılabilecek bir çalışma olan içerik üretiminde bu işi profesyonel bir şekilde yapanlar için araştırmalar, veri analizleri, belirli bir stratejinin takip edilmesi, hedef kitle planlaması gibi adımlar gerektirir. Hazırlanan içerik, kullanıcıların sorularına yanıt vermeli, bilgilendirmeli, eğlendirmeli ve ilham vermelidir. Metin, video, test, sesli, liste, inografi gibi farklı mecralarda ve şekillerde hazırlanan içerikler kullanıcıların tüketimine sunulur. Bu aşamalara kullanıcıların dahil edilmesi ile Kullanıcıların Oluşturduğu Pazarlama (User-Generated Marketing) sistemi elde edilir.

Kullanıcıların ürettiği içeriklerin yayınlanması ile elde edilen sistem internet üzerinde ya da sosyal mecralar üzerinden yapılabilir. Marka hakkında atılan bir tweet ya da bir facebook paylaşımı bu kapsamda değerlendirilebilir. Hem ülkemizde hem de dünya üzerinde bu sistemi kullanan pek çok marka bulunur. Hatta doğrudan bu sistemle hazırlanan içerik platformları bile bulunuyor.

Kullanıcıların Oluşturduğu Pazarlama Sisteminin faydaları

Bu sistemin en büyük avantajlarından biri güven ve anımsanabilir olmaktır. Yapılan araştırmalarda kullanıcılar kendi aileleri ve arkadaşlarının paylaşımlarına markaların paylaşımlardan daha fazla güveniyor. Hatta tüketicilerin satın alma kararlarını yakınlarından gelen paylaşımların yüzde 53 oranında olumlu etkilediği de görülmektedir. Markalar bu bilinçle kullanıcıları ile iletişime geçmek için bilinçli ve dikkatli stratejiler geliştirmeleri önemlidir.

Farklı bir avantaj olarak popülarite ve etkileşim sayılabilir. Farklı mecralarda paylaşılan ve popülarite oluşturan içerikler hedef kitle ile daha fazla etkileşim sağlar. Bu şekilde markaların popülaritesi artacaktır. Kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikler marka etiketi ile paylaşıldığında daha geniş bir kitleye daha güvenilir kanallardan ulaşılmış oluyor.

En önemli avantaj ise enerji, bütçe ve zaman tasarrufu sağlanmasıdır. İçerik üreten ajanslar ve markalar bu kapsamda avantaj elde etmek için Kullanıcıların Oluşturduğu Pazarlama (User-Generated Marketing) sistemini kullanır. Markaya sadece kullanıcının oluşturduğu içeriği optimize etmek ve sayfa için uygun değil ise doğrudan kaldırmak kalıyor. Bu pazarlama stratejisi kullanılırken bu konuların doğru bir şekilde analiz edilmesi önemlidir.

Kullanıcıların Oluşturduğu Pazarlama Stratejileri Nasıl Oluşturulur?

Bu alanda ödüllü kampanyalar en etkili kullanımlardan biridir. Ürünü ya da markayı kullanıcıların anlatması istenebilir ve sonrasında çekiliş ile ödül verilebilir. Sosyal medya markaları sayfalarında bu tür kurgulara çok fazla yer verebiliyor. Bunların dışında kullanıcıları markanın yüzü haline getirecek kurgularda geliştirilebilir. Bu strateji ile marka ve kullanıcı arasındaki samimiyetin de gelişmesi sağlanabilir. Bu kullanım şekillerine örnek olarak hashtagler verilebilir. Bu hashtag üzerinde yapılan kampanyalar, retweet, repost yapılması olarak tanımlanabilir.

Kullanıcıların Oluşturduğu Pazarlama (User-Generated Marketing)

Bu kullanımlar dışında Kullanıcıların Oluşturduğu Pazarlama (User-Generated Marketing) sistemi içerisinde kullanıcılar harekete geçirecek kelimeler tercih edilebilir. Gelen yorumlardan postlar hazırlanabilir. Bu durum kullanıcılara güzel bir sürpriz olurken aynı zamanda marka ile kullanıcı arasında etkili bir bağ kurulmasını sağlayacaktır. Bu sistemde kullanılan diğer metotlardan biride erişim potansiyeli yüksek ve etkili içerik tipi videolardır. Kullanıcılar gönderilerin test ürünleri ve kutu açılışlar gibi videolar bu stratejilere örnek olarak verilebilir.