Gizli Pazarlama (Stealth Marketing)

Gizli Pazarlama (Stealth Marketing)

Tüketicilere kendilerine fark ettirmeden ürünlerin pazarlanmasına Gizli Pazarlama (Stealth Marketing) denir. Dolaylı olarak sunulan pazarlama öğeleri, tüketicilere fark ettirmeden satın almaya yönlendirir. İnsanlar bu pazarlama öğeleri ile ilgili etiketleri, tartışmaları ve yorumları takip ettikçe ürün ve marka ile etkileşime geçmiş olmaktadır. Bu pazarlama stratejisinde pek çok teknik kullanılır. Bunlardan en çok tercih edileni ürün yerleştirme yöntemidir. Bu sistemin temel amacı anında satış yapmak yerine tüketicileri doğrudan reklamcılığa açık hale getirmektir. Bu alandaki ürün bilgileri ağızdan ağıza yayılabilir. Kulaktan kulağa yapılan bu iletişim ile reklam sahipleri verimli sonuçlar alabilir.

Gizli Pazarlamanın Faydaları Nelerdir?

Lansman öncesinde ürün tanıtımı için oldukça faydalı olan bu sistem sayesinde hedef kitlenin dikkatini çekmek için uygun bir ortam oluşturulur. Ürün satışa sunulduğunda tüketiciler fiyat ne olursa olsun ürünü satın alacaklardır. Bu sistemde pazarlama stratejileri oluşturulurken detaylı çalışmalar içermelidir. Bu şekilde iyi bir sistem elde edilebilir ve sürekli etkileşim oluşturan bir pazarlama stratejisi ile aranılan verim sağlanabilir.

Gizli Pazarlamanın Türleri Nelerdir?

Bu sistemde çok farklı yöntemler bulunuyor. Bunlardan biri oyuncular aracılığı ile yapılan Gizli Pazarlama (Stealth Marketing) yöntemidir. Bir ürünü ya da hizmeti tanıtmak için en etkili yollardan biri oyuncularla yapılan tanıtımlardır. İkinci bir tür olarak video içerikler gösterilebilir. Reklam stratejileri arasında en popüler yöntem olan bu sistem sosyal ağlar ve web sitelerinden yararlanır. Çevrimiçi kanallarda, bloglarda ve web sitelerinde reklamlar paylaşılır.

Gizli Pazarlama (Stealth Marketing)

Lansman sonrasında bu reklam stratejileri geleneksel pazarlama ile ilişkilendirildiğinde müşterilerin hizmet ve ürünleri merak etmesi sağlanır. Ürün teşhir yöntemi geleneksel pazarlama da kullanılan bir taktiktir. Reklam kampanyaları televizyonlarda gösterilir. Belirli bir alana hitap eden haber bültenleri, şirket etiketi ile dağıtımı yapılan ürünler bu stratejilerde kullanılan yöntemlerden bazılarıdır.

Gizli Pazarlama Kimler Tarafından Kullanılır?

Farklı firmalar belirli ürünleri baz alarak Gizli Pazarlama (Stealth Marketing) tekniklerini kullanabilir. Tek bir ürün için birden fazla strateji geliştirilebiliyor. Bunu daha çok büyük firmalar yapıyor. Bunların yanında yeni bir ürüne ilgi oluşturmak için küçük ölçekli işletmeler tarafından da bu sistemle başarılı sonuçlar alınabilir. Küçük ölçekli işletmeler kapsamlı pazarlama kaynaklarına sahi değil ise geleneksel reklamcılık kullanmak yerine bir ürün hakkında farkındalık oluşturmak adına bu sistemi kullanabilir.

Bu sistemde kullanılan iki ana teknik bulunuyor. Bunlardan biri ürün yerleştirmedir. İşletmeler ve markalar televizyonlar başta olmak üzere pek çok medya kanallarını kullanarak ürün tanıtımı yaparlar. İkinci bir teknik ise farklılıktır. Bu pazarlama stratejileri oluşturulurken reklamları hazırlayanlar yeni ürünleri müşterilere reklam gibi göstermeden sunmaya çalışır. Bu da geleneksel pazarlama tekniklerinden farklı bir tarzdır. Ürün hakkında detaylı bilgi sunma gereği duymadan ürünün pazarlanması üzerine kurulu olan bu sistem modern hayatın en popüler teknikleri arasında yer alır. Filmlerde fark ettirmeden yapılan ürün yerleştirmeleri ile hedef kitlenin ilgisini farkında olmadan çekmeyi başarabilirsiniz.