Doğal Pazarlama (Native Marketing)

Doğal Pazarlama (Native Marketing)

Pazarlama sektörünün yükselen trendlerinden biri olan Doğal Pazarlama (Native Marketing) sisteminin amacı markaların eğlendirici ve eğitici içeriklerle hikayelerini anlatarak müşteri ile etkileşim oluşturmayı hedefliyor. Markalar bu pazarlama sisteminde içerikle pazarlama yapıyor. Bunun içinde sosyal medya hesaplarını ve kurumsal blogları kullanıyor. Doğal reklam çalışmalarında marka mesajlarını farklı alanlarda yer alan ilan, video ve makaleler içine yerleştiriyor. Online mecralarda bu reklamların viral dağılımları oldukça yüksektir. Tüketicilerin ilgilendikleri içerikleri tüketirken reklam görüntüsünden uzak doğal bir marka karşılaştırması yapması sağlanıyor. Bu da marka ve tüketicilerin verimli bir şekilde etkileşim halinde olmasına imkan tanıyor.

Doğal Pazarlama Nedir?

Dikkati dağılmış tüketicilerin artması, elektronik postanın etkisinin azalması, reklamları engelleyen yazılımlar, bannerların eskisi kadar ilgi çekmemesi nedeni ile bu pazarlama sistemi popülaritesini giderek artırıyor. Bu teknik ile reklamlarınızın tüketiciye ulaşması daha etkili bir şekilde sağlanabiliyor. İçerik pazarlaması ve dijital reklamcılık içerisinde doğal reklamcılık adeta bir gereklilik haline geldi. Başarısı kanıtlanan bu yöntemde bilgilendirici markalı içerikler ve sponsor ile yapılan reklam kampanyaları bulunuyor.

Doğal Pazarlama Avantajları Nelerdir?

Hem kaliteli etkileşimi hem de ölçülebilir yüksek bir iletişim vaad etmesi ile öne çıkan Doğal Pazarlama (Native Marketing) belirli bir hedef kitlenin yer aldığı platformlarda marka ile ilişkili içeriğin içerisin yerleştiriliyor. Bu da doğrudan bir reklam olmadığı için anlattığı hikaye daha kalıcı olabiliyor. Yayıncılar içerik ve tanıtımın birleştiği bu doğal reklamları daha fazla kullanıyor. Yapılan araştırmalarda yayıncıların yüzde 84’ü doğal reklam içeren içeriklerin tüketicilere değer kattığına inanıyor. Bu nedenle pazarlama stratejilerinde doğal reklam modelleri dikkate alınıyor.

Bu reklam kampanyaları için en uygun alanlar bloglardır. Sadık okuyucular tarafından belirli konularda fikir önderleri haline gelen bloggerler görsel ve yazınsal içeriklerinde markaların ürünlerine ve hikayelerine yer verebiliyor. Bu da okuyucunun hem içerik hem de reklam çalışması ile aynı oranda vakit geçirmesini sağlıyor. Doğal reklam modellerinin satışa dönüşme oranı oldukça yüksektir. Popülaritesi günden güne artan bu sistem pazarlama dünyasının en çok tercih edilen stratejileri arasında yer alıyor.

Doğal Pazarlamanın Kullanıldığı Platformlar

Doğal Pazarlama (Native Marketing)

Uzun zamandan bu yana var olan Doğal Pazarlama (Native Marketing) kullanıldığı platformlara bakıldığında daha genç bir sistem olarak tanımlanabilir. Reklamcılık basılı yayınlardan dijitale döndü. Bu nedenle kullanım alanları da yenilendi. Bu alanda çok farklı formatlarda platformlar bulunuyor. Sosyal medya paylaşımları, oyunlar, viral videolar, blog yazıları, canlı yayın entegrasyonları da bu platformlar arasında sayılabilir. Bu çeşitlilik sayesinde doğal reklamları farklı sitelerde paylaşılabiliyor. Aynı zamanda insanlarda kendi sosyal çevresi ile bu reklamları paylaşıyor.

Geleneksel banner reklamlarına oranla daha fazla marka bilinirliğini artıran doğal reklamcılık yüzde 9 oranında daha fazla marka yakınlığı sağlamaktadır. Yapılan araştırmalarda tüketicilerin yüzde 32’si doğal reklamları arkadaşları ve aile üyeleri ile paylaşıyor. Ürünü görüntüleyenler arasında ise satın alam oranı yüzde 52 olmaktadır.