Doğal Dokunun Reklamla Bütünleşmesi

Blog geri dön
doğal dokunun reklam ile bütünleşmesi

Bu gönderiyi paylaş

Doğal Dokunun Reklamla Bütünleşmesi

Uçtan uca pazarlama gibi bir teknik gelişme olan Doğal Pazarlama “Native Marketing”, yeni nesil bir reklam çeşididir. Adı son zamanlarda oldukça sık bir şekilde duyulan doğal pazarlama, klasik reklam çeşitlerinden sıkılan insanlar için yeni bir seçenek oluşturması ve reklamların sıkıcılığından kurtulunması doğrultusunda çıkmıştır. Markalar da, izlenme oranı her geçen gün daha da dip yapan bu durumu çözmek amacı ile Native Marketing sisteminde reklam seçeneğine yönelmişlerdir.

Bu pazarlama tekniğinin asıl amacını, üretim ayağında yer alan firmaların, ürettikleri ürünleri hem eğlendirici hem de eğitici mahiyetteki içeriklerle bir hikaye formatında insanlarla etkileşim kurması oluşturmaktadır. Firma, oluşturdukları doğal reklamlı içerikler sayesinde piyasada pazarlama işlemi gerçekleştirmektedir. Bu işlem yapılırken, firmanın vermeyi istediği mesaj, insanların ilgi duyduğu bir platform üstüne hem de doğal yapısını hiç bozmadan entegre edilen reklam çeşidine doğal pazarlama denilmektedir. Bu noktada dijital pazarlama ajansı ya da sosyal medya pazarlaması da devreye girebilmektedir.

Eğlendirici Reklamın Düşündürdükleri

Bu pazarlama stratejisi, özellikle eğlendirici içeriklerden oluşmak zorundadır. Eğlendirici içeriye sahip hikayelerin anlatılması suretiyle de, dinleyenler yani tüketici konumundaki insanlarla etkileşim ve iletişim sağlanmaktadır. Stratejinin hedefinde ise insanlar ile markanın tanışması yer almaktadır. Tanışmanın ise, doğal yollarla gerçekleşmesi istenmektedir. İnsanların karşısına çıkması gereken reklamın, tüketicinin isteği doğrultusunda harekete geçmesi gerekmektedir. Bu nokta doğal pazarlamayı içerikle pazarlama tekniğinin bir alt kolu olarak ta düşünüle bilmektedir. Ancak bu iki tekniği birbirinden ayıran bazı temel özellikler de bulunmaktadır.

Doğal pazarlama tekniği, firmaların farklı platformlar üstünden mesajlarını farklı şekilde oluşturulmuş içeriklerin içerisine konulmasıyla oluşturmaktadır. Bu işlem için Bu işlem için ise yayıncıya belli bir ücret ödemektedirler. Bu yöntemi kullanmanın en bariz avantajı ise, firmayı takip eden insanların dışındaki insanlara da ulaşabilme imkanının bulunmasıdır.

Doğal Reklamın Tercih Nedenleri

Doğal pazarlama tekniğini kullana firmaların, hedef kitlesi olan insanlara ulaşması noktasında hem yeni hem de farklı yöntemler sunması nedeniyle bu yöntemi kullanmaktadır. Bu tekniğin bu denli rağbet görmesinin de bazı nedenleri bulunmaktadır. Doğal pazarlama tekniğinin tercihinin başlıca nedeni organik bir dönüşüm gibi olması ve insanları rahatsız etmemesidir. Ayrıca, insanlarla etkileşim oranının çok yüksek olması ve de akılda kalıcılığı gibi sebepler, hemen peşinden gelmektedir.

Tekniğin, doğrudan tüketiciyi hedeflemesi ve ona ulaşması da sebepler arasında yer almaktadır. Günümüzde klasikleşmiş eski tip reklamda sıklıkla görülen, açılır pencere ile büyük bannerlar üstünden verilen, rahatsız edici reklamlara olan alakanın azalması da bunda etken görülmektedir. Bilgilendirici özellikteki doğal reklamın insanları rahatsız etmemesi ile doğrudan insanlara ulaşılması, bu pazarlama tekniğini ideal bir reklam modeli haline getirmektedir.

Bu tür reklamlar, aynı zamanda firmanın kurumsal blog ve de sosyal medya hesaplarından da yayınlanmaktadır. Bu şekilde de insanlarla etkileşime girilmektedir. Bu işlem firmaya, daha fazla insana bulaşmasını sağlamaktadır. İnternet sayfasında gezinmeyen kullanıcıların sosyal medya hesaplarını takip etmesi sayesinde daha fazla insanla etkileşim kurmaktadır. İnsanlar bu reklamın içeriğini, kendiliğinden tıklamış olduklarından da, reklam ile karşılaşmalarında, diğer reklam türlerinde yaşandığı gibi herhangi bir olumsuzluk ta yaşanmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Blog geri dön