Gerilla Pazarlama ve Etkili Reklam

Blog geri dön
gerilla pazarlama ve etkili reklam

Bu gönderiyi paylaş

Gerilla Pazarlama ve Etkili Reklam

Gerilla Pazarlama ve Etkili Reklam

Guerrilla Marketing olarak tanınan ve Türkçeye “Gerilla Pazarlama” şeklinde tercüme edilen bu kelime, dijital pazarlama gibi bir pazarlama yöntemidir. Son senelerde özellikle çoğu firmanın başvurduğu bir yöntemdir. Kullanılan bu yeni nesil teknik, markaya dikkat çekme amacını taşımaktadır. Marka bilirliğinin arttırılması amacıyla yapılan gerilla pazarlama yöntemi, hiç beklenmeyen bir zaman diliminde insanların karşısına çıkmaktır. İnsanların karşısına hiç beklemedikleri bir zamanda çıkarken de, oldukça etkili ve hiç görülmemiş fikirlerle onların şaşırmasını sağlamaktır.

Gerilla Pazarlamanın İçeriği

1984 senesinde Jay Conrad Levinson tarafından ortaya atılan bu yöntem, özellikle çok fazla maliyet gerektirmeksizin, dişli ve büyük rakipler, karşısında firmaların, insanları hem etkileyecek hem de şaşırtacak yepyeni fikirler ortaya atarak, marka tanınırlığının ve bilinirliğinin artırılmasını sağlamaya yönelik geliştirilmiş bir pazarlama tekniğidir. Özellikle geleneksel piyasalardaki pazarlama yöntem ve stratejilerinden bir miktar farklılığı ve farklı çalışma prensibi bulunmaktadır. Bundan dolayı şayet doğru adımların atılır ise yapılan etkinlik çok ses getirebilme potansiyeli olmalı ve çok ses de getirmelidir.

Bu pazarlama tekniğindeki amaç, maliyeti yüksek olmayan bir bütçe kullanarak, tüketici konumundaki insanların karşısına, onları şaşırtacak orijinal ve değişik fikirler ile karşısına çıkmaktır. Bundan dolayı da gerilla pazarlama tekniğinin amacı, çaktırmadan ve etkili bir şekilde, etkisi de hızla yayılma gösterecek bir çalışma hedeflemektedir. Buna da, viral çalışma adı verilmektedir. Yani yapılan çaktırmadan reklamın, virüs gibi hızla yayılmasını sağlamaktır. Bundan dolayı da, tüketici konumundaki insanlar arasında hızlı bir şekilde paylaşılmasına neden olmaktadır. Her geçen gün de, bu firmanın markası hakkında konuşmalar artmaktadır.

Bu pazarlama yönteminde, çok büyük kitlelere ulaşmak gibi bir hedef bulunmamaktadır. Diğer yapılan reklam türlerine göre, daha az bir kitle hedeflenmektedir. Bu da, reklam çalışmasının nerede ve nasıl bir ortamda yapıldığına bağlı olarak da, değişkenlik gösterebilmektedir. Reklamda büyük kitlelere ulaşılması hedeflenmese de, reklamın etkisi ve şaşırtma boyutu sayesinde akılda kalma özelliği de oldukça fazladır.

Gerilla Pazarlamada Yapılan Reklamın Çeşitleri ve Avantajları

Gerilla pazarlamada yapılan reklam tekniği, öncelikle dış mekanda çalışmaların yapılması olarak çeşitlenmektedir. Pazarlamanın bu çeşidinde, dış mekanlar ve özellikle açık havalarda yapılan reklam etkinliklerini kapsamaktadır. İç mekanların ön plana çıktığı çeşitleri ise genellikle metro ve tren istasyonları ilk sırada gelmektedir. Bazen kapalı otobüsler ile binaların iç mekanları da tercih edilmekle beraber, iç mekan olacak her yer de kullanılmaktadır.

Bir diğer çeşit ise, yapılan etkinlikler esnasında aniden ortaya çıkan pazarlama çalışmalarıdır. Bu, çeşitli etkinlikler aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Herhangi bir etkinlik kapsamında aniden ve insanların beklemediği bir zamanda ortaya çıkıp, etkinlikteki tüm insanların şaşırmasına yönelik bir çalışmadır. Her ne kadar etkinliğe katılanlarla sınırlı olsa da, yapılan çalışmanın etkisi ile doğru orantılı olarak, virüs gibi insanların konuşarak yayılmasını sağlamaktadır.

Gerilla pazarlama tekniğinin öncelikle maliyeti oldukça düşüktür. Yapılan reklamın hem özgün hem orijinal fikirle hem de etkili bir şekilde yapılması sayesinde akılda kalıcılığı vardır. Akılda kalacak derecede insanları şaşırtan reklam da, virüs gibi sürekli yayılma göstermektedir. İnsanları şaşırtan bu etkileyici reklam karşısında sürekli konuşmasıyla da, yayılması gerçekleşirken, bu arada firmaların da marka bilinirliği artmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Blog geri dön